Çok yarıklı düzlemsel mikroşerit anten dizisi
- Tez No: 1470
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İli ÖZET Bu tezde yarıkla yüklenmiş mikroşerit rezonatörlerin anten olarak kullanımı incelenerek birden fazla yarıkla yüklü pa ralel şeritler kullanılarak bir düzlemsel anten dizisi ya pılabileceği gösterilmiştir. önerilen düzlemsel dizi ku ramsal ve deneysel olarak incelenmiştir. Kuramsal olarak, antenin eşdeğer sığa değerlerinden oluşan elektrik devresi modeli ele alınarak sığa değerleri ve bu na bağlı olarak antenin rezonans frekansları hesaplanmış tır. Paralel şeritler birbirinden bağımsız varsayılmış ve deneysel çalışmalar sonucu bu doğrulanmıştır. Sonuç olarak düzlemsel dizinin direktiviteyi artırdığı göz lenmiş ve frekansa bağlı olarak 8-16 dB arasında kazanç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this master thesis by investigating the use of microstrip resonators loaded with gaps as antenna, it was shown that a planar array antenna can be constructed by using parallel strips loaded by more than one gap. The proposed planar array was investigated both theoritically and experimentally. The capacitance values and related antenna resonance frequences were theoritically calculated by handling the electrical circuit model of the antenna which consists of equivalent capacitance values. Parallel strips were assumed to be independent of each other and this assumption was shown to be true experimentally as well. Consequently, the theoritical model was found to be valid after experimentation and it was observed that planar array increases directivity, and the gain of antenna varied between 8 and 16 dB according to the operating frequency.