Analysis, applications, and a novel design of double negative metamaterials
Çift negatif metamalzemelerin analiz, uygulama ve yeni tasarımı
  1. Tez No: 179667
  2. Yazar: CUMALİ SABAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ UÇKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çift negatif metamalzemeler, elektrik ve manyetik geçirgenlikleri belirli bir frekans aralığında negatif olan ve yapay olarak elde edilen bileşik malzemelerdir. Bu malzemeler, genel olarak doğada bulunmayan, kendine özgü ve farklı elektromanyetik özellikler gösterebilmeleri için tasarlanırlar. Bunların fiziksel özellikleride bilinen malzemelerden farklıdır. Bu benzersiz fiziksel özelliklerinden dolayı, çift negatif metamalzemeler son yıllarda büyük ölçüde ilgi odağı olmuşlardır. Bu tezde, çift negatif metamalzemelerin özellikleri ve potansiyel uygulama alanları araştırılmıştır. Buna ilaveten, mikrodalga frekansı aralığında yeni tür metamalzemelerin gerçekleştirilmesi için bazı uygulamalar sunulmuştur.İlk olarak, çift negatif metamalzemelerin temel elektromanyetik özellikleri incelendi. Çift negatif ortam içerisindeki düzlemsel dalga, solak sistemler, çift negatif metamalzemelerin olağandışı özellikleri ve negatif kırılma kavramları detaylıca verildi. İkinci olarak, çift negatif metamalzemelerin nasıl yaratıldığı veoluşturulduğuna temel oluşturmak için, bu malzemelerin tanımı ve niteliği çalışıldı. Bu bağlamda, analitik (hypothetical, Lorentz, Drude ve soğuk plazma ortamları) ve fiziksel modeller analiz edildi. Daha sonra, çift negatif metamalzemelerin varlığında bulunan elektromanyetik dalga yayılımı çalışıldı. Bilinen yalıtkan ortam ve çift negatif metamalzemeden oluşan yarı sonsuz iki düzlemsel ortama dik ve açılı gelen dalga durumları incelendi. Teorik ve nümerik sonuçların ikiside verildi. Bundan sonra, iki farklı yalıtkan ortam arasına yerleştirilmiş çift negatif metamalzeme dilimi çalışıldı. Buna ilaveten, mükemmel mercek ve parabolik dalga kırıcı amaçlı uygulamalar için bazı simülasyonlar gösterildi. Sonra, çok katmanlı yapıların tasarım ve analizi için çift negatif metamalzemeler kullanılarak çeşitli yapılar oluşturuldu. Sırasıyla, aynalar, yüksek yansımaya sahip katman ve kaplamalar, dağıtıcı Bragg yansıtıcılar, çok katmanlı soğuk plazma dilimleri; ve bilinen yalıtkan ortamlar ile birleştirilmiş çok katmanlı soğuk plazma, Lorentz ve Drude tabakları oluşturulup bunların karakteristik özellikleri gösterildi. Çift negatif metamalzemeler içeren çok katmanlı yapıların, bilinen çok katmanlı yapılara karşı avantajları tartışıldı. Nümerik sonuçlarda, bazı frekans aralıkları için yüksek yansıma ve iletime sahip katmanlar; bant geçiren, söndürme kuşağı bandı, yansıma, iletim, çoklu bant geçiren, çoklu testere-tarak, salınım ve çoklu çentik filtre karakteristikleri elde edildi. Bu sonuçlar, yansıtıcılar, kaplamalar ve süzgeçler gibi yeni aygıt ve aletlerin üretilmesi için kullanılabilir. Sonunda, mikrodalga frekansı aralığında negatif kırılma özellikleri gösteren yeni tip metamalzemler tasarlandı. Bu yeni metamalzemler, üçgensel halka şeklindeki ucu açık (yarıklı) rezonatörler ve tel şeritler kullanılarak oluşturludu. Üçgensel halka şeklindeki ucu açık rezonatörler ve tel şeritlerden oluşan üç adet yeni metamalzeme meydana getirildi ve simülasyonu yapıldı. Tasarım ve oluşturma işlemlerinden sonra, sıcak pres (ütüleme) yöntemi ile yeni metamalzeme katmanları imal edildi. Daha sonra, yeni metamalzemelerin özelliklerini deneysel olarak gözlemlemek için bazı iletim deneylerinin yapımı sağlandı. Bu yeni malzemeler, mikrodalga, milimetre dalga ve optik sistemlerde çift negatif metamalzemelerin çeşitli potansiyel uygulamalarında kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Double negative metamaterials are composite materials in which both the permittivity and the permeability are simultaneously negative over a certain frequency band and constructed artificially. They are designed to show specific and unfamiliar electromagnetic features not commonly found in nature. Also, their physical features are different from the conventional materials. Due to these unique physical features, double negative metamaterials attracted a great amount of attention in recent years. In this thesis, the properties and potential applications of double negative metamaterials are explored. In addition, some tools are presented to realize new types of metamaterials in the microwave frequency range.First, the fundamental electromagnetic properties of double negative metamaterials are investigated. The plane wave in double negative medium, left-handed systems, the extraordinary features of double negative metamaterials, and negative refraction are given in detail. Second, the characterization and realization ofdouble negative metamaterials are studied to form a base about how they can be created and generated. In this manner, the analytical (hypothetical, Lorentz, Drude, and cold plasma media) and physical models are analyzed. Then, electromagnetic wave propagation in the presence of double negative metamaterial is studied. Normal and oblique incidence cases for the planar boundaries of two semi infinite media containing conventional dielectric medium and double negative metamaterial are examined. Both the theoretical and numerical results are given. Next, the slab of double negative metamaterial sandwiched between two different semi-infinite dielectric media is studied. Additionally, some simulations are illustrated for the application purpose of perfect lens and parabolic wave refractor. After that, double negative metamaterials are used to design and analyze several types of stratified structures. Mirrors, high reflection coatings, distributed Bragg reflector, stratified cold plasma stacks, and the combination of multilayer cold plasma, Lorentz, and Drude layers with conventional dielectric slabs are created in order and their scattering characteristics are shown. The advantageous of the stratified structures containing double negative metamaterials versus the conventional multilayer structures are also discussed. High reflection and transmission coatings; band pass, stop band, reflection, transmission, multi band-pass, multi saw-comb, oscillating, and multi notch filters characteristics at some frequency regions are obtained in the numerical investigation. These results can be used to generate new devices and equipments such as reflectors, coatings, and filters with high efficiency. At last, new types of metamaterials that exhibit negative refraction properties at the microwave frequency range are designed. This novel metamaterials are constructed using triangular split ring resonator and wire strip. Three new metamaterials comprised of triangular split ring resonator and wire strip are created and simulated. After designing and creating processes, novel metamaterial slabs are manufactured using hot-press technique. Then, some transmission experiments are provided to observe the characteristics of these novel metamaterials experimentally. These new materials can be used for several potential applications of double negative metamaterials in the microwave, millimeter wave and optical regimes.