Bursa yöresi sığırlarında toxocara (neoascaris) vitulorumun epidemiyolojisi
Epidemiology of toxocara (neoascaris) vitulorum in cattle around Bursa
- Tez No: 14705
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP TINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Araştırma süresince Bursa il sınırları içinde yer alan 71 üniteden 2140 sıyırın dışkı ve/veya süt numuneleri muayene edilmiştir. Dışkı muayenesi bulgularına göre enfeksiyona sadece 6 aylıktan küçük olan 985 hayvandan 48 (^ 4.9) 'in de rastlanmış, daha yaşlı olan 1155 hayvanın dışkısında T. yjtulorum yumurtası bulunamamıştır. Yaş faktörüne ilişkin olarak enfeksiyona sadece 0-6 aylık buzağılarda rastlanmış olup en yüksek enfeksiyon; % 10. 3 oranı ile 2-3 aylıklarda saptanmış, bunu % 9.9 oranı ile 1-2 aylıklar, % 3.9 oranı ile 3-4 aylıklar, % 3.U oranı ile 0-1 aylıklar, % 2.6 oranı ile 4-5 aylıklar izlemiş, en düşük oran (% 0.7) 5-6 aylık hayvanlarda saptanmıştır. Irklara göre enfeksiyon oranları dikkate alındığında en yüksek enfeksiyon düzeyi ( % 12.4) Yerli ırklarda saptanmış, bunu Jersey ( % 6.3), Huntafon 0*4.0) ve llolstein ('i 3.3) ırkları izlemiştir. Enfeksiyonun yayılımı açısından cinsiyetler arasında önemli bir farklılık görülmemiş, enfeksiyon oranı dişilerde % 5.0, erkeklerde ?â 4.8 olarak belirlenmiştir. Bakısı yapılan 144 ineğe ait süt örneğinden sadece birinde (% 0.7) 3 adet/100 cc üçüncü döneni T. vitulorum larvası bulunmuştur. Larvaların uzunluğu 1475-1525 jU( ortalama 1500 jJ ), çapı 38-47 Jü(ortalama 43 JJ) olarak. ölçülmüştür. Yumurtaların değişik koşullarda geliştirilmesi denemelerimizde gerek direkt olarak gerekse 1, 2, 3 ve 4 hafta süreyle buzdolabında (+4 aC) muhafaza ' edildikten sonra +4, -1-13 + 0.5, 20, 3.0, 40 ve 5U JCtlerde gelişmeye bırakılan yumurtalarda 20 ve 30 "C'lerde larva gelinmiş, diğer ısı derecelerin de blastomerlerde bölünme olmasına rağmen larva teşekkül etmemiştir. Aynı sürelerle deep~freeze (-27 JC)'de muhafaza edilen yumurtalarda ise hiçbir ısı derecesinde larva şekillen memiştir. Ayrıca toprağın 5, 10 ve 2ü cm derinliğine gömülen yumurtalarda 14' üncü günden itibaren larva şekillenmeye başladığı saptanmıştır. Anahtar kelimeler İ3 u r s a, sıyır, T. vitulorum, süt (larva ).2-
Özet (Çeviri)
SUMMARY EPIDEMIOLOGY OF TOXOCARA (NEOASCARIS) VITULORUM IN CATTLE AROUND BURSA. The feces and/or milk samples of 2140 calves from 71 units in Bursa were examined for Toxocara vitulorum infection. The infection was observed in 48 (4.9 )i) out of 985 calves younger than 6 months of age, and, no eggs were found in the feces of the rest 1155 calves older than 6 months. The maximal infection rate was determined as 10.3 ?o at the age group of 2-3 months and followed by 9.9 U, 3.9 %, 3.0 %, 2.6 % and minimally 0.7 ){ at the age groups of 1-2, 3-4, 0-1 4-5 and 5-6 months, respectively. According to the animal breeds the infection rates were as follows; 12.4 % for Turkish natural black cattle, 6,3 % for Jersey, 4.0 % for Brown Swiss and 3.3 ?« for Hols tein. No significant difference could be detected between animal sexes for infection rates, which were 5.0 % for females and 4.8 % for males. Third stage T. vitulorum larvae were only found in 1 (0.7 %) milk sample ( 3 larvae/100 cc ) among 144 examined. Larvae were measured as 1475-1525 JJ (1500 JJ in average) in lenght and 33-47 p (43 p in average) in diameter. In trials to detect the availability of eggs in different conditions, the eggs were directly or after preserving in fridge (+4UC) for 1,2,3 and 4 weeks incubated at 4, 13+0.5,20, 30, 40 and 50UC. Larvae in the eggs were completely developed at 20 and 30JC despite little development of eggs at other temperatures. Furthermore, no development wero observed in the eggs preserved in deep-freeze (-27 JC) for 1 week or more. Additionally, larval formation could be observed in the eggs buried t 0.5,10 and 20 cm deep in soil after 14 days. Key Words = Bursa, cattle, T. vitulorum, milk (larvae) _4_