Bursa yöresi sığırlarında Cysticercus Bovis' in organ yaş, cinsiyet ve ırklara göre dağılımı ile halk sağlığı açısından önemi
  1. Tez No: 37699
  2. Yazar: HÜSREV DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERKUT TÜZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
.37- 0 Z E T ' Bu araştırma sığır cysticercose unun Bursa bölgesin deki yayılışını belirlemek amacıyla Haziran 1984-Temmuz 1935 tarihleri arasında Bursa Et ve Balık Kurumunda yapılmıştır. Çalışma süresince 6827* si Yerlikara, 5635* i Boz ırk, 10032* si Montofon, 6628* zi Holştayn, 420*81 Güney Anadolu Kırmızım:.Bas ve 177* si Jersey olmak üzere' toplam 29719 baş sığır muaye ne edilmiştir. Muayeneler dil, diyafram, kalp, akçiğeriLer, böbrekler, karaciğer, özofagus, gluteal, interkostal, boyun ve masseter kasları gibi doku ve organlara eşit aralıklarla ve birbiri-:- ne paralel şekilde atılan üç kesitle yapılmıştır. Her doku 2 * ve organda 100 cm lik alanda bulunan cysticerc sayısı belirlenmiştir. Toplanan cysticercler scclex lerin evaginasyonunu sak lamak amacıyla 37 C° de 3-4 saat inkubasyona bırakılmış ve kistler gelişmemiş, canlı ve ölü(inaktif,kazeif iye,kalsif iye) olarak tasnif edilmiştir. Cysticerclerin değişik sığır ırkları, yaş grupları ve organlardaki dağılımları belirlenmiş ve cinsiyetin dağılım üzerindeki etkinliği araştırılmıştır.-38-, Muayene edilen 29719 sığırdan 211 adeti {% 6.7) Cyetioercus bovis le enfekte bulunmuştur. Enfeksiyonun sığır ırklarına göre dağılımı' aşağıda belirtildiği şekil de saptanmıştır: Yerlikara sığırlarda 77 (% 1,12) hayvanda Boz ırk sığırlarda 76 (% 0.75) hayvanda, Holştaynlarda 21 {% 0.31) hayvanda, Güney Anadolu Kırmızısı sığırlarda 2 {% 0.47) hayvanda ve Jerseylerde 1 (% O» 56) hayvanda pa- razite ras'tlanmıştır. Güney Anadolu Kırmızısı ve Jersey ırkı sığırların yal nızca dişilerinde cysticerclefin görülmesine rağmen cinsi yetin enfeksiyonun yayılışında etkili olmadığı kanısına va rılmıştır» \y;ş^^:';RİB,tler&'-%::89,Q9 oranında boyun kaslarında, % 64.92 oranında kalpte, % 60.66 sağ masseter kaslarında, $.52.13 sol mas.se ter kaslarında, % 51 »71 dilde, % 33 = 17 diyaframada, % 30.33 interkostal kaslarda, % 16.11 sol gluteal kaslarda, % 15»63 sağ gluteal kaslarda, % 14.21 özofagusta, % 2.36 ka raciğerde ve % 1.42 oranında böbreklerde rastlanmıştır " Akciğerlerde enfeksiyon tespit edilememiştir. Bu bulgular, sığır cysticercose unun teşhisi açısından boyun kasları, kalp, masseter kasları ve dilin pratik bir öneme sahip oldu ğunu ortaya koymuştur.-39-, Kistlerin canlılık oranları farklı organlarda % 84.37 ile % 95«73 arasında değişmiş ancak bu oran kalpte % 68.71%e düşmüştür, Enfekte hayvanların çoğunun 2-4 yaş grubunda yer aldığı ve enfeksiyon oranının 4 yaşından sonra gittikçe azaldığı saptanmıştır. Bununla birlikte en düşük enfeksiyon oranı 0-2 yaş grubundaki hayvanlarda belirlenmiştir. Ayrıca, enfeksiyonun halk; sağlığı açısından önemi üze rinde durulmuş ve muhtemel kontrol programları vurgulanmış tır»
Özet (Çeviri)
-40- S U M M A;M Y To understand the prevalence of bovine cyst icerco sis in Bursa region this research vra s carried out in Bursa Meat and Pish Plant between June 1984-July 1985. During this peri- Öd^ of time, 6827 Turkish native black cattle, 5635 Turkish native gray cattle, 10032 Montofon, 6628 Holstayn, 420 Turkish northern anotolia red cattle and 177 Jersey, totally 29.719 cattle, were inspected. Inspections were made by three parallel sections at equal intervals to the tongue, diaphragma, heart, lungs, kidneys, liver, oesophagus, gluteal, intercostal, neck and masseter musc- "leSoThe cysticerc counts were detected in 100 centimeter square of each tissue gnd organs. Cysticercs collected were incubated at 37° C for 3-4 hours to evaginate the scolex and the cysts were classified as immature, live and dead ( inactive, caseouse,calsif led). Distribution of cysts in -different cattle breeds, age groups, and organs were determined and efficacy of sex on the distribution was also investigated, Twohundred and eleven (0j,7 %) out of 29.719 cattle were found to be infected with Cysticercus bovis. Frequency of the cysts in studied cattle breeds were as follows:-41- Seventyseven (1.12 %) in Turkish native black cattle, 34 (0.31 %) in Turkish native gray cattle, 76 (0.75 %) in Mont öf on, 21 (0.31 %) in Holstayn,2 (0.47 %) in Turkish northern anötolia red cattle and 1 (0.56 %) in Jersey. Sex has not been considered effective on the inci dence of infection despite the occurance of cysts only in the females of Jersey and Turkish northern anatolia native red cattle breeds. Incidence of the cysts were 89.09 % in the neck mus cles, 64.92 % in the heart, 60.66 % in the right massater ? ;i... muscles, 52.13 % in the left massater muscles, 51.71 % in the tongue, 33.17 % in the diaphragma, 30,33 % in the intercostal muscles, 16.11 % in the left gluteal muscles, 15.63 % in the right gluteal muscles, 14.21 % in the oeso phagus, 2.36 % in the liver and 1.42 % in the kidneys. No infection was observed in lungs. The results showed that the neck muscles, heart, massater muscles and tongue had a practical importance for the diagnosis of bovine cysticerco- sis. The viability of the cysts varied between 84.37-95.73 percents in the organs except the heart in which the level was down to 68.71 %.-42-:-;' Most of the infected animals were in the ages of 2-4 years and the infection rate was gradually reduced after 4 years old »However, the 'lowest rate was obtained from the animals at 0-2 year-age -group. Additionally, the infection was evaluated from the point of public healt importance and the possible control programs were emphasized,,