1447 no'lu Giresun Şer'iye sicili (transkripsiyon ve değerlendirme)
1447 numbered kadı court record of Giresun
  1. Tez No: 147081
  2. Yazar: ZAFER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
02. Özet Tezimizin konusunu teşkil eden olan 1447 nolu Giresun kadı sicili 1326/1908- 1327/1909 yıllan arasındaki mahkeme kayıtlarını ihtiva etmektedir. Hadiseler kronolojik sırayla kaydedilmiş olup, bazen kronolojiden uzaklaşıldığı da vakidir. Sicil kayıtlarının niteliği hakkında şunlar söylenebilir. Mahkeme kayıtları hadiselerin teorisinden ziyade pratik ve yaşanmış taraflarını bizlere bildirmektedir. Dolayısıyla sicilde karşılaştığımız nikâh, borç-alacak, boşanma, mülk alım ve satımı, miras ve vakıflarla ilgili birçok kayıtlar bize o günün gerçeklerini göstererek Osmanlı Devleti'nin kanunlara yaklaşımı ve uygulaması hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. İncelenen yıllarda Giresun'da değişik etnik köken ve dinî gruplardan insanların olması Osmanlı Devleti'nin bu gruplara karşı politikası hakkında da bilgi edinmemizi kolaylaştırmaktadır. Bu çalışma ile 1447 nolu Giresun Kadı Sicili araştırmacıların istifadesine sunulmaktadır. Sicildeki ham bilgiler değerlendirildiğinde ortaya çok önemli ve faydalı eserler çıkacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
03. Summary The 1447 numbered Kadi Court Record of Giresun consists of entries between the years of 1326/1908-1327/1909. The following entries traces a certain chronology. However, sometimes we see some cases which do not follow the correct dates. On the contents and quality of the entries we can further say this. The entries show us the application of the Ottoman laws not their theories. For that reason the entries of marriage, loan- credit, divorce, inheritance, property transfers give us the exact knowledge of what happened at that certain time. In additon to these, as Giresun, in that particular time, consisted of different religious and ethnic origined people, the entries show us Ottoman policy towards non-muslim subjects. In this study, 1447 numbered Giresun Court Recort is presented to the use of academicians in the hope that the row material would be used and help to compose original studies. VII