Kamu görevlilerinin sportif rekreasyon alışkanlıkları ile rekreasyon hakkında görüş ve beklentilerinin araştırılması
- Tez No: 147082
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma; Gümüşhane'nin Köse İlçe'sinde 2003-2004 tarihleri arasında kamu görevlilerinin sportif rekreasyon alışkanlıkları ile rekreasyonla ilgili görüş ve beklentilerini araştırabilme amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Köse İlçe'sinde görev yapan kamu görevlileri bu çalışmanın denek grubu olarak alınmıştır. Bu grubun cinsiyetleri, yaşları, eğitim düzeyleri, çalıştıkları kurumları, yaptıkları görevleri, daha önce spor yapma durumları, spor yapma düzeyleri, mevcut spor yapma düzeyleri, sportif rekreasyon faaliyetlerine katılma düzeylerden çok katıldıkları sportif rekreasyon faaliyetleri, en sevilen spor dalları, en sevilmeyen spor dalları araştırılıp veri olarak düzenlenmiştir. Anket soruları anlamsal olarak birbirine benzeyenler“Anket ilkeleri ”başlığı altında gruplandırılarak sunulmuştur. Araştırma sonucunda; ankete katılan 86 deneğin 52 tanesi bay, 34 tanesi ise bayan olup, baylar %52,5 ile çoğunluğu oluştururken, 20-25 yaşları arasındaki deneklerin %29,3 ile çoğunluğu oluşturduğu, %44,4'nün üniversite mezunu, %33,3'nün Milli Eğitime bağlı okullar ve %30,3 ile Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda çalışanlar olarak, çoğunluğu oluşturduğu, deneklerin %30,3'ü öğretmen, %23,2'si devlet memuru olarak çoğunluğu oluşturduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan deneklerin çoğunluğunun daha önce spor yaptıkları, ancak şu anda yapmadıkları, sportif rekreasyon faaliyetlerine katılımın yok denecek kadar az olduğu, katılanlar arasında ise en çok tercihin futbol ve yürüyüş olduğu, en çok sevilen spor dallarının futbol ve voleybol, en sevilmeyen spor dalının ise boks olduğu, rekreasyon faaliyetleri hakkında bilgilerinin olduğu, çoğunluğunun sportif rekreasyon faaliyetlerine sağlık açısından yararlı olduğu, ruhsal ve zihinsel açıdan rahatlamak için katılmak istediklerini, takım halindeki sportif rekreasyon faaliyetlerine katılmak isteyenlerin ve açık alanda yapılan sportif rekreasyon faaliyetlerine katılmak isteyenlerin çoğunluğu oluşturduğu, ankete katılan deneklerin çevrelerinde yeterli alanları olmadığı ve rekreatif faaliyetler için bir oluşum olmadığı için katılamadıkları, uygulanan anket sonucunda ortaya çıkmıştır. VII
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to search the Sportive Recreation habits of public officials; their opinions and expectations about Recreation between 2003 and 2004 in Köse, a town of Gümüşhane. Therefore the public officials working in Köse are taken as an informant group. Their genders and educational levels, companies they work in, their missions, previous sporting conditions, sporting levels, present sporting levels, rates of participation in sportive recreation activitiens, major participation of sportive recreation activities; and moreover their best sport branches with the worst ones are searched and arranged as information. The guestions sharing the similar meanings in the guestionnaires are arranged under the title,“ Questionnaire Principles”. The end of the study shows that, among the 86 informants; 52 of them are male and 34 of them are female; 50 males constitute the majority with a 52,5; % 29,5 % of them are aged 20-25, and 44,4 % are graduated from University; 33 % are people working at schools of Ministry of Education and 33,3 % are the ones working at foundations of Ministry of Health. The major group is of the teachers with a rate of 30,3 % and civil servants with 23,2 %. Besides it has been concluded that most of the informants are those who used to sport but not any more, and that the participation in sportive recreation activities is at a minority level; and mostly preferred activities are football and volleyball while the most antipatic one is boxing; and that they are aware of recreation activities which most of them believe are healthy and which they want to join to relax. Further more the majority is of the ones who want to participate as a group and those who would like to join sportive recreation outdoor activities but they cannot since there are not sufficient areas around and there is no formation for these activities. VIII