Çekirdek enflasyonu : Literatür
Core inflation : Literature
  1. Tez No: 147097
  2. Yazar: ZAFER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİYE YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
02. Özet Son dönemlerde fiyat istikrarını temin etme ve bu istikran sürdürme merkez bankalarının öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu hedefleri gerçekleştirmek için çeşitli politikalar uygulanmaktadır. Bu kapsamda günümüzde en yaygın olarak kullanılan politika ise enflasyon hedeflemesidir. Enflasyon hedeflemesi, belirli bir dönem için sayısal bir enflasyon hedefi ya da hedef aralığı belirlenmesi ve bunun kamuoyuna açıklanması şeklinde uygulanan bir politikadır. Hedeflenen oranlardan herhangi bir sapma olması durumunda, merkez bankaları para politikası araçlarım kullanarak bu sapmalara yol açan nedenlere müdahale etmektedirler. Enflasyon hedeflemesi rejiminin etkili bir şekilde kullanılabilmesi için güvenilir bir enflasyon ölçümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Enflasyon Ölçümünde kullanılan Tüketici Fiyatları Endeksi ve Toptan Eşya Fiyatları Endeksi gibi geleneksel fiyat endeksleri, bünyelerinde taşıdıkları ölçüm hataları ve geçici arz şoklarının etkilerine maruz kalmaları nedeniyle güvenilir bir ölçüm sunamamaktadırlar. Bu noktada güvenilir bir enflasyon ölçümünün önemi ortaya çıkmaktadır. Çekirdek enflasyon olarak adlandırılan ve enflasyonun ölçüm hatalarından ve geçici şokların etkisinden arındırılmış daha kalıcı kısmını ifade eden bir ölçüm yönteminin son dönemlerde sıkça kullanıldığı görülmektedir. Çekirdek enflasyon, ölçülen enflasyonun kalıcı kısmı ve genelleştirilmiş kısmı olmak üzere genel iki yaklaşımla ölçülmektedir. Bu iki yaklaşım altında çok farklı yöntemler kullanılarak ölçüm yapılmaktadır. Ölçüm yöntemlerinde farklılık olmasına rağmen her iki yaklaşım da. ölçülen enflasyonun talep yönlü ve beklentilerle ilgili kısmını yansıtırken arz şoklarını dışarıda bırakmaktadır. Türkiye'de enflasyonun düşme eğilimine girmesi ve merkez bankasının enflasyon hedeflemesi politikasına geçme sinyalleri vermesi, gösterge olarak kullanılabilecek güvenilir bir çekirdek enflasyon serisini gerektirmektedir. Bu nedenle çalışmada, literatürdeki alternatif çekirdek enflasyon ölçüm yöntemlerinin tanıtılması ve çekirdek enflasyon-para politikası ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
03. Summary Nowadays, the main aims of central banks are to achieve price stabilization and to continue this stabilization. Different types of policies are used for achieving these goals. In this respect, inflation targeting is the most widely used policy. Inflation targeting entails ascertaining a numerical inflation target or a target zone, and to announcing this target to the public. If deviations are seen, central banks interfere using monetary policy instruments. For effective inflation targeting, a reliable inflation measurement is needed. The traditional price indices like consumer price index and wholesale price index that are used for inflation measurements, are not reliable because of faults like measurement errors or influence of the temporary supply shocks. A more reliable measurement that is cleared of inflationary errors and the influence of temporary shocks is being used frequently and it's called“core inflation”. Core inflation is measured by two general approaches; as the permanent component inflation and as generalized component of inflation. A common feature of these approaches is that they both measurements are done using various of methods and supply shocks are being overlook while reflecting the demand side and the expectation aspect of inflation. Because the trend of falling inflation in Turkey and central bank's signals of using inflation targeting policy, a more reliable core inflation series is needed for use as an indicator. In this study, the aim is to define the efficiency of the core inflation in reflecting the effect of monetary policies influence on inflation and to summarize the core inflation measurement methods in the literature.