Türkiye-Türkmenistan ilişkileri
Relations between Turkey-Turkmenistan
- Tez No: 147099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
02. Özet Bu çalışma, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden Türkmenistan Cumhuriyeti ile ilgili siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel, askeri alandaki değişme ve gelişmeler incelemiş; bu kapsamda Türkiye ile olan ilişkilerin mevcut durumu ve bu ilişkilerin nasıl geliştirilebileceğine yol göstermek amacıyla bu çalışma hazırlanmıştır. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler her geçen gün artmaktadır. Türkmenistan zengin enerji kaynaklarına, tekstil sektöründe ise kaliteli hammadeye sahiptir. Türkmenistan'ın sanayileşmesini tamamlaması için gerekli olan makine, araç ve gereçlerin ve sermaye açığını kapatmak istemesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Özellikle, Türkiye ile Türkmenistan arasında ticari olduğu kadar, eğitim ve askeri alanda da ilişkiler artmaktadır ve bu bağlamda eğitim projeleri sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
03. Summary This tesis is prepared to examine changes and devolopments in economical, sosial, cultural and miltary fields of Turkmenis; one of the central asian states. In this regard, this thesis discusses the Turkey's recent relations condition with Turkmenistan as well as the ways could help to enchance these relations. Turkey's relation with Turkmenistan has been progressing day by day. Turkmenistan owns rich enerji resources as well as high quality cotton raw material. Turkmenistan wants to develops its industrial sektor.în this regard this country seeks to over come its needs of machinery,modern equipments, qualified workers and investments in the that sector. This fakt contributes many fold the needs of relations between these two contries are also developing in education and miltary sectors. The presense of Turkmen students in Turkish universities and miltary instutions keeps progressing these relations.