Türk Ceza Mahkemeleri Usulü Hukukunda takipsizlik kararı ve bu kararın denetlenmesi
The decision not to prosecute and the checking of the decision not to prosecute in Turkish Criminal Procedure Law
- Tez No: 147129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ERDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızın birinci bölümde Ceza Muhakemeleri Usulü Hukuku kavramı, ceza iddiası ve kovuşturma kavramları, kamu davası, Cumhuriyet Savcılığı ve devletin diğer ceza iddiası makamları ve ferdin ecza iddiası kavramlarının ne anlama geldiği incelenmiştir. İkinci bölümde, hazırlık soruşturması ve bu soruşturma soncunda Cumhuriyet Savcısının verebileceği kararlar üst başlığı tahtında kamu davasının açılına kararı ve şartları üzerinde durulduktan sonra, ayrıca, takipsizlik kararı kavramı, niteliği, sebepleri ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun değiştirilmesi ile ilgili tasarıdaki duruma bakılmıştır. Üçüncü bölümde ise takipsiz kararının denetlenmesi üst başlığı altında, genel olarak denelim, idari denetim, adli denetim (kovuşturma davası), aynı anda idari ve adli denetime gidilmesi ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu tasarısında düzenlenen denetim ile ilgili bölümler ayrı ayrı ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We called our thesis“The Decision not to Prosecute and the Checking of The Decision not to Prosecute in Turkih Criminal Procedure Law.”We reviewed the meanings of some terms including Criminal Procedure Law, the criminal action, the criminal proceeding, the public prosecution, the other official prosecutions, ant the other criminal action prosecuted without the participation of the public prosecutor in the first chapter. We called the second chapter of our thesis“Preliminary inquiry and what are the decisions which a public prosecutor may give at the end of preliminary inquiry”. In this chapter, we tried to examine the decision of public prosecution, the competences of public prosecution, the term and the nature of the decision not to prosecute, the reasons of the decision not to prosecute in terms of both Turkish Criminal Procedure Law and Draft Turkish Criminal Procedure Law. In the third chapter of our thesis, under the title of“Checking of The Decision not to Prosecute”, we studied the general checking of the decision not to prosecute, administartive checking, judiciary checking (action of prosecution), the recourse to judiciary checking and administrative checking at the same time, and the scope of checking of the decision not to prosecute in the Draft Turkish Criminal Procedure Law.