Türk kültüründe silah (En eski çağlardan Osmanlı Devletine kadar)
Weapon in Turkish culture (From the ancient times till the Ottoman period)
- Tez No: 147153
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Tarihin her döneminde çeşitli toplumlar tarafından savunma veya saldırı aracı olarak kullanılan silah, teknolojik bakımdan hızlı bir gelişme grafiği takip etmiştir. Ancak silahın bir savunma veya saldırı aracı olması dışında dikkat çeken diğer bir özelliği toplumlar için bir kültür unsuru haline gelmesidir. Askerlik ve savaş mefhumlarının birinci derecede önemli olduğu Türk toplumunda da geniş bir silah kültürünün oluştuğu görülmektedir. Öyle ki Türk toplumunda siyasî, sosyal, hukukî ve dinî bakımdan silaha verilen değer, onun bir savunma veya saldırı aracından ziyade, temel bir kültür öğesi olarak algılandığını ortaya koymaktadır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throught history, weapon, wich was used as an instrument for assault and defense, technologically has outlived a rapid development. Except being an instrument for assault and defence, it became a cultural element for the societies. Same as in the Turkish society, since military service and war had a primary role, it seems that there occured a wide weapon culture moreover, the weapons political, social, judicial, and religious meaning in the Turkish society reveals that, it had a basic cultural value than being a tool for assault and defence. Ill