Osmanlı Deniz Kuvvetleri (1890-1918)
Ottoman Maritime Forces (1890-1918)
- Tez No: 147152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti 'nin son yarım yüzyılı, yıkılış ve. yeniliklerin bir arada yaşandığı bir devredir. Bu devrede devletin son elli yılındaki Bahriye çalışma ve çabalarını I. ve II. Meşrutiyet dönemlerine göre değerlendirmek gerekir. I. Meşrutiyet döneminde gerek EL Abdülhamid'in kişisel düşünce ve tercihleri sebebiyle, gerekse devletin içinde bulunduğu siyasi, ekonomik ve askeri şartlardan dolayı Bahriye'ye gerektiği kadar önem verilememiştir. Bu dönemde Bahriye Nezareti, birçok daire ve komisyonlara ayrılmış, Donanma İse genelde hareketsiz ve talimsiz bir şekilde kalmıştır. Bununla birlikte Donanma ile ilgili birçok fabrika açılmış ve Avrupa'ya gemi siparişleri yapılmıştır. II. Meşrutiyet dönemi ise Bahriye' de yeni hamlelerin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde İngiliz amirallerin etkisiyle Bahriye teşkilâtı, altı daire ve müstakil dairelere ayrılmış, Avrupa'ya yeni gemi siparişleri yapılmıştır. Osmanlı Bahriyesi 'ndeki İngiliz etkisi, I. Dünya Savaşı 'mn başlamasıyla yerini Almanlara bırakmıştır. Meşrutiyet dönemlerinde Osmanlı Devleti, Bahriye'de Avrupa tarzı yenilikler yapılmasına rağmen, devletin askeri, siyasi ve ekonomik güçsüzlüğü nedeniyle Donanma savaşlarda pek etkili olamamıştır. Bu çalışma ile I. Ve II. Meşrutiyet dönemi Osmanlı Deniz Kuvvetleri, Bahriye Salnamelerinin ışığı altında incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the last half century of the Ottoman Empire is a term that both destruction and innovation had experienced. In that term, It's neccessary to evaluate the Empire's studies and efforts about navy according to the terms of Constitution I. and II. In the term of Constitution I., because of the personal choose and ideas of Abdulhamid and the political, economical and military circumstances of the Empire, it's not given the neccessary significance to the navy. In that therm, the Ministry of Navy had seperated to some kinds of commisions and departments but the naval force had stayed still and untrained general. Meanwhile new factories had been constructed and new ships had been ordered to Europe. In the term of Constitution II., new attacks had been made in navy. In that therm, with the effects of British admirals, Navy organization had been seperated to six departments and some independent departments aand new ships had been ordered to Europe. The British effect on the Ottoman Navy had left its place to Germany because of the start of First World War. In the terms of Constitution, in spite of the Europen style innovations of the Ottoman Empire about navy, because of the military, political and economical weakness of the Empire, the navy couldn't be so ettective in wars. With this study, the Navy Forces of the Ottoman Empire in the terms of Constitution is tried to research in the light of the Navy Yearbook. II