Türk perakende ticaret sektöründe yabancı doğrudan yatırımlar ve CarrefourSa örneği
Fofeign direct investment and the case of Carrefour in Turkish retail trade sector
  1. Tez No: 147227
  2. Yazar: KUBİLAY PÖSTEKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
V ÖZET Dolaysız yatırımlar, gelişmekte olan ülkeler için çok önemlidir. Beraberinde getirdiği teknoloji, know - how vs. faydalan yanında yabancı sermaye'nin giriş yaptığı ülkeye, kısa dönemde rahatlama sağladığı, büyüme ve istihdama katkıda bulunduğu gözlenmektedir. Bu çalışma, konuyu CarrefourSa örneği ile ele almaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü, teorik çerçeveyi sunmaktadır. Burada,büyük bir firmanın ana merkezi dışında yeni şirketler kurması veya var olan yerli bir firmayı satın alarak bir ülkeye bazen yeni bir sektöre girmesi şeklinde ortaya çıkan çok uluslu şirketler ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Ayrıca, iktisat biliminin yabancı sermaye yatırımlarını açıklamak için geliştirdiği yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. Teorik analiz çerçevesinde sermayenin neden yurt dışına açılma isteğinde olduğu ve karşılaştığı avantaj ve dezavantajlar incelenmiştir. Bu sermayeyi alan ülkeler için ise makro ekonomik etkilere göz atılmıştır. II. Böiüm'de Dünya'da ve Türkiye'de dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının yakın geçmişine bakılıp günümğze ulaşan trend, grafikler ve tablolarla vurgulanmıştır. Bu bölümde, tüm dünyada dolaysız yatırımların hızla artığına işaret edilmiştir. Ayrıca Türkiye'de dolaysız yatırımların sektörel dağılımına da bakılmış; Türkiye'nin hantal bürokratik yapısının ve devletin ekonomi içindeki payının fazlalığının dolaysız yabancı sermaye çekmedeki negatif sonuçlan vurgulanmıştır. Buna bağlı olarak, yabancı sermayeli kuruluşların karşılaştığı sorunlar da ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde, Sabancı Holding'in 14 yabancı ortağından biri olarak Carrefour'un dünya ve Türkiye deneyimine bakılmış, Grap'un ekonomik büyüklükleri ve istihdam yaratma kapasitesi sayısal olarak, perakende ticaret sektöründeki diğer yabancı yatırımlarla karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Direct investments are very important for the developing countries. Besides the benefits they bring such as the technology, know - how, etc., it is noted that they ensure also an ease in the short term and contribute to the growth and employment in the country where the foreign capital is brought. This study considers the subject through the example of CarrefourSA. The first part of the study consisting of three parts presents the theoretical frame. Here, the multinational companies resulting either from the establishment of new companies by a large company outside its head quarters or its entry in a country or sometimes in a new industry by acquiring an existing local company are studied in a detailed way. Furthermore, the approaches developed by the economics in order to describe foreign capital investments are treated. Within the frame of theoretical analysis, the reason why the capital has an intention to open to abroad as well as the advantages and disadvantages it faces are studied. As for the countries receiving this capital, the macroeconomic effects are taken into consideration. In the second part, the recent history of direct foreign capital investments in the World and in Turkey is surveyed, the trends reaching today is stressed by graphics and tables. In this part, it is pointed out that the direct investments are rapidly growing all over the World. Moreover, the industrial breakdown of direct investments in Turkey is examined: the negative results of Turkey's cumbersome bureaucratic structure and the State's excessive part in the economy on attracting direct foreign capital are stressed. Depending on this, the problems faced by the foreign capital organizations are treated as well. In the third and last part, the experience of Carrefour, one of the 14 foreign partners of Sabancı Holding, in the World and in Turkey is examined and the Group's economic dimensions and the capacity of creating employment are provided numerically, in comparison to the other foreign investments in the retail trade industry.