Halkevlerinin etkinlikleri içinde fotoğrafın kullanımı ve yeri (1932-1951)
Using and aiming photography activites of the public houses
  1. Tez No: 147268
  2. Yazar: HÜRÜ KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAL KÜPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, 1932-1951 yılları arasındaki Halkevi çalışmalarının genel du rumu, Halkevleri'nde yapılan etkinliklerde fotoğrafın kullanılmasını eksen almaktadır. Bu tarihler arasında Halkevinin çıkarmış olduğu dergi ve broşür ler incelenmiş, kişilerle söyleşiler yapılmış ve elde edilen bilgiler yorumla narak, bir kaynakça oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Halkevleri'nin kurulma amacı, tarihçesi, kurucuları ve genel programı hakkında bilgiler verilmiştir. Halkevleri'nin kuruluş amacı, toplumu bilinçlendirmek ve insanların gereksinmelerini bulundukları merkezlerde belirlemek ve gidermektir. Bu amacını gerçekleştirmek için Halkevleri şube çalışmaları ile bir dizi etkinlikler düzenlemiştir. Bu yolda, Sanat, toplumu bilinçlendirmenin bir aracı olarak gö rülmüş, bu bakış açısıyla Halkevi programına alınmıştır. Şubelerinden biri olan Ar (Güzel Sanatlar) şubesi de kendi arasında dallara ayrılmıştır. Bu dal lardan biri olan fotoğraf ilk zamanlar sadece propaganda ve doküman topla ma aracı olarak kullanılırken, Halkevleri 1939'da Yurt çapında ilk fotoğraf ya rışmasını düzenlemesi ile fotoğrafçıyı teknisyen olmaktan çıkarmış, etkin ve estetik seviyede gösteren birer sanatçı olmaya özendirmiştir. Bu tez, aynı zamanda CHP. Halkevleri örgütünün yayınlamış olduğu dokümanlardan elde edilen fotoğraflar ve ödül alan fotoğrafçıların fotoğraf larından oluşturulmuş bir derlemedir. Bu çalışma aynı zamanda, Cum- huriyet'in ilk yıllarına ilişkin araştırma yapmak isteyenlere ve fotoğrafın ülkem izdeki gelişimine ilgi duyanlara bir kaynak olma özelliği de taşıma amacın dadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to evaluate "Public Houses of Turkey that had worked in between 1932-1951 years. The printed materilals such as maga zines and brochures of the Public Houses had inspected, reportages had made and thus the research commends these informations. The first chapter is on about, Public Houses history, its establishment, its founders and the general structure of the houses. The general purspose of the Public houses are: to educate ordinary people and five them cosiousness, determine their needings and to supply it. Aiming these coditions Public houses were by their offices made some pro gressions, Art has percepted as a tool to shapen the community, thus art had included in to the programmes of Public Houses. One of it's office was Ar (Fine Arts) had branched on diffirint activites. So one of the activetes was potography and at the beginning it was only for propaganda and some sort of a tool for collecting documents but later in the year 1939 Public Houses were held first national potography competition, That helped people to understand and love the photography and photographers as ar art and artist. This research is made and compiled by C.H.P. (Republic Party) Public House communities printed documants, photographs, award winning photo graphs. And research aims to be resource and to help people and photogra phers to give information who's involve to know the early days of Turkish Republic.