Deneysel kırık iyileşmesi üzerine asetil salisilik asit (ASA)'in etkisi
  1. Tez No: 14762
  2. Yazar: MEHMET TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAKTIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Asetilsalisilik Asit (ASA) tedavisinin kırık iyileşmesi üzerine etkisini belirlemek için yapılan bu deneysel çalışmada; kullanılan her bir tavşanın sağ arka bacağında standart tibia kırığı oluşturuldu. Deney grubu tavşanlara 60 mg/kg/gün dozunda ASA serum fizyolojikle emülsiyon haline getirilerek verildi. Aynı miktarda serum fizyolojik kontrol grubuna plasebo olarak verildi. 7, 14, 28 ve 56 gün sonra tavşanlar öldürülerek; kırık kemik ve çevre adale dokusunda PGE2 seviyeleri, radyolojik görünüm ve histokantitatif ölçümler yapılarak kırık iyileşme durumu belirlenmeye çalışıldı. Sonuçda deney grublarında PGE2 değerlerinin kontrol grublarına göre daha düşük seviyelerde olduğu görüldü. Radyolojik ve histolojik ölçümler sonucunda 60 mg/kg/gün dozundaki ASA'nm kırık iyileşme hızı ile yeni kemik sentezini azalttığı ve bu etkisini PGE2 seviyelerini düşürerek gösterdiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study was performed to determine the effects of acetylsalicylic acid(ASA) treatment upon fracture healing. Standart tibia fracture was made for right legs of all rabbits. ASA was administered as an emulsion prepared with 0.9 % sodium chloride to study groups of rabbits as the dosage of 60 mg/kg/day. Same amounts of 0.9 % sodium chloride was also given to control group as placebo. Rabbits were killed 7th, 14th, 28th and 56th days later. It is tried to determine the fracture healing by measuring PGE2 levels and tissue components hystological behind roentgenographic findings at the fracture and the rounding muscle. As. the result, PGE2 levels of study groups were lower than control groups. By the radiological and histological measurements (studies), it is concluded that ASA as the dosage of 60 mg/kg/day reduces the fracture healing velocity and new bone formation by lowering PGE2 levels.