Akne vulgariste 'azelaik asit'in etkisi
  1. Tez No: 14769
  2. Yazar: GÖKÇEN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SOYUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Son yıllarda yapılan klinik ve deneysel çalışmalar, topikal azelaik asitin akne vulgariste etkili bir ajan olabileceğini göstermektedir. Bu araştırma, topikal azelaik asitin akne vulgaristeki etkilerini açıklayabilmek amacıyla; deneysel, laboratuvar ve klinik olmak üzere üç aşamada yapılmıştır. Deneysel incelemede Erciyes Üniversitesi Tıbbi ve Cerrahi Araştırma Laboratuvarı'ndan sağlanan 23 adet erişkin sıçanın sırt derilerine günde bir kez % 20 azelaik asit kremi sürülmüş ; üç, yedi ve cribeş gün sonra deri biyopsileri alınarak his topatolojik olarak incelenmiştir. Laboratuvarda, akne vulgarisli 12 hastadan izole edilen bakterilerle in vitro olarak azelaik asitin MİK ve MBK değerleri çalışılmıştır. Klinik olarak da Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniği 'ne başvuran 63 akne vulgarisli hastaya çift kör olarak krem bazı, % 15 veya % 20 azelaik asit kremi verilerek 4-8 haftalık tedavi süresi sonundaki bulgular değerlendirilmiştir. Deneysel incelemede azelaik asitin sebase bezlerin sayı ve büyüklüklerini azalttığı, keratinize çok katlı yassı epiteli incelttiği görülmüştür. İn vitro olarak antibakteriyel etkisinin olduğu saptanmıştır. Akneli hastalarda azelaik asitle tedavi sonunda komedon ve püstüllerin oldukça azaldığı, papüllerde ise az etki yaptığı gözlenmiştir. Nodul ve kistik lezyonlarda azelaik asitin etkisiz olduğu ve birkaç vakada görülen hafif lokal irritasyon bulguları dışında yan etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Klinik etkinlik açısından % 15 ve % 20'lik konsantrasyonlar arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır. Bu bulgulara dayanarak, oldukça yeni bir topikal ilaç olan azelaik asi tin özellikle hafif ve orta şiddetteki akne vulgaris olgularında güvenle kullanılabilecek bir ajan olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recent experimental and clinical observations have suggested that topical azelaic acid might have beneficial effects on acne vulgaris. This study was performed to detect these effects by using experimental, laboratory and clinical methods. In the experimental phase of the study; 20 % azelaic acid cream was applied once-a day on the dorsal skin of 23 adult rats which were obtained from Erciyes University Medical and Surgical Research Center. For histopat- hological examination, skin biopsies were taken on the 3rd, 7th and 15th days of the study. In the laboratory phase; MIC and MBC values of azelaic acid were assessed by using basterias isolated from 12 patients with acne vulgaris. In the clinical phase of this study; cream base, 15 % azelaic acid cream or 20 % azelaic acid cream were applied as a double-blind placebo controlled trial to 63 patients with acne vulgaris who were admitted to Erciyes University School of Medicine, Department of Dermatology. Patients were evaluated after 4-8 weeks of treatment. Azelaic acid reduced the amount and magnitude of sebaceous glands and the thickness of cornified multistratiffied squamous epithelium, experimentaly. Antibacterial effectiveness of this agent was shown in vitro. After the treatment with azelaic acid, comedones and pustules were markedly decreased in the patients while papules were slightly affected. Azelaic acid was ineffective on nodular or cystic lesions. No side-effect was observed except the signs of slight local irritation in some patients. There was no significant difference of clinical effectiveness between 15 or 20 per cent concentrations of this agent. According to our findings, we concluded that: azelaic acid, a pretty new topical agent could be used reliably in mild or moderate cases of acne vulgaris.