Vücuttaki çinko emilim ve dağılımına kalsiyum ve demirin etkisi
  1. Tez No: 14768
  2. Yazar: NURCAN DURSUN(BOLKENT)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAMİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
63 7. ÖZET Çalışmada sütten yeni kesilmiş 35 adet Swiss albino sıçan kullanılmıştır. Her grupta 5 adet olacak şekilde 7 gruba ayrılan hayvanların başlangıç ağırlıkları belirlendikten sonra çelik kafeslere yerleştirilmiştir. Kontrol grubu hayvanlara içerisinde çinko, demir ve kalsiyumu normal olan bazal diyet, deney gruplarına ise değişik oranlarda kalsiyum ve demir içeren diyetler verilmiştir. 15 gün süreyle beslenen sıçanların her birine 2 nci' lik Zn-65 intramusküler olarak enjekte edildikten sonra, 4 gün süreyle feçes ve idrarları toplanmıştır. Elde edilen çinko ve Zn-65 değerlerinden faydalanılarak çinkonun yüzde emilim ve retansiyonu hesap edilmiştir. Ayrıca kan ve dokulardaki çinko ve Zn-65 dağılımları değerlendirilmiştir. 15 günlük beslenme peryodu sonundaki hayvanların ağırlık ortalamaları, beslenmeden önceki değerlerle karşılaştırıldığında, kontrol, Ca-eksik ve Fe-eksik gruplarda ağırlık artışı, diğerlerinde ise ağırlık kaybı dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY 35 weaning Swiss albino rats were subjected in these experiments. The animals were divided into seven groups consisting five rats in each group. After the initial body weights of the animals were determined, they were placed in stainless steel cages. The control group was fed on basal diet with adequate levels of zinc, iron and calcium while the experimental diets containing different levels of calcium and iron ad libitum for fifteen days. On the 16th day animals were injected intramuscularly 2 \iCV rat Zn-65 dissolved in saline. Immediately after the injection, each of the rats was transferred into stainless steel metabolism cages seperately. Feces and urine were collected quantitatively for a period of four days. The absorption and retentition percentages were calculated by using feces and urine zinc and Zn-65 values. Also, distribution of the zinc and Zn-65 contents in the blood and organs were determined. An increase in the post feeding period body weights were observed in the control, Ca-deficient and Fe-deficient groups., whereas a decrease was found in the others.