Denizli'deki iş yeri adları üzerine bir inceleme
- Tez No: 147727
- Danışmanlar: PROF.DR. HACI ÖMER KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, Denizli şehrinde yer alan iş yerlerinin adları; yapılan, leksik özellikleri ve kökenleri bakımından incelemeye tabi tutulmuştur. Çalışmamızda 3614 iş yeri adı incelenmiş ve incelenen iş yeri adlan, Denizli Sanayi Odası ve Denizli Ticaret Odası'mn kayıtlarından, aynca Pamukkale Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi'nin Denizli'deki iş yerleri ile ilgili verilerinden elde edilmiştir. İş yeri adlan, daha önce yapılan çalışmalar da göz önüne alınarak adbilim yöntemlerinden istifade edilmek suretiyle oluşturulmaya çalışılan bir yöntem dahilinde incelenmiştir. Giriş bölümünde, adbilim ve alt dallan üzerinde ana hatlarıyla durulmuş, çalışmanın adbilim içindeki konumu tayin edilmiş, iş yeri ve iş yeri adı kavranılan hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde iş yeri adlarının yapısı üzerinde durulmuş, ikinci bölüm iş yeri adlarının kaynak dil özellikleri konusuna ayrılmış, üçüncü bölümde ise iş yeri adlarının kökenleri incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, incelenen iş yeri adlarının, bu adlarla ilgili bilgileri de içine alan, bir listesi verilmiştir. Son bölümde ise, önceki bölümlerde ulaşılan bilgilerin genel bir değerlendirmesi yer almakta ve Denizli il merkezindeki iş yeri adlarının taşıdığı özelliklerden hareketle, iş yeri adlarındaki kelime varlığı, bu kelimelerin özellikleri ve ülkemiz insanının iş yeri adı belirlemedeki eğilimleri hususlarında tespitler ortaya konmaktadır. Çalışmanın sonunda, aynca, iş yeri adlarında tespit ettiğimiz, günlük dilde çok sık kullanılmayan kelimelerle yabancı dillerden dilimize girmiş olan kelimelerden müteşekkil bir sözlük bulunmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Dilbilim, adbilim, iş yeri, iş yeri adı.
Özet (Çeviri)
In this study, names of the businesses of Denizli town are analyzed in terms of their structure, lexical proporties and origins. In our study, 3614 business names are analyzed and these business names are obtained from the entries of Denizli Chamber of Industry, Denizli Chamber of Commerce and the Faculty of Economy and Administrative Science of the Pamukkale University. Business names are examined with a method which is tried to form with benefiting from the methods of onomastics taking preceding studies into consideration. In the introduction chapter, onomastics and its subdivisions are explained in main lines. The position of this study in onomastics is determined and the concepts“business”and“business name”are also explained. The first chapter covers the analysis of business names', the second one consists of names' lexical proporties and the third one is related with their origins. In the fourth chapter of the study, there is a list of business names which includes informations about them. The last part includes the general evaluation of the information gained before. In addition to this, heading from the proporties of the names of businesses of Denizli town, the determinations about word entity of business names, proporties of these words and the tendency of our country's people in business naming are explained. In conclusion part, there is a glossary which includes the words rarely used in our language and also come from foreign languages into Turkish that we determined in business names.KEY WORDS: Linguistics, onomastics, business, business name.