Vibration analysis in the diagnosis of bone mineral density in healthy and osteopenic radius bone and its correlation to muscle strength
Sağlıklı ve osteopenik bireylerde radius kemik yoğunluğunun vibrasyon analiz yöntemi ile tespit edilmesi ve kas gücüyle ilişkisi
  1. Tez No: 147781
  2. Yazar: RABİA HÜRREM ÖZDURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kemiğin dayanıklılığının belirlenmesinde önemli bir kriter olarak kabul edilen kemik yoğunluğunun, kas gücü ile ilişkisi olduğu kabul edilsede, günümüzde kemik dayanıklılığına ilişkin yeni çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı 50 ile 70 yaş arasındaki sağlıklı ve osteopenik erkek bireylerde baskın olan ve baskın olmayan kolda kemik yoğunluğu (KY), kas gücü ve radius kemiğinin doğal frekansı (DF) arasındaki ilişkiyi incelemektir. 60 sedenter (otuz sağlıklı ve otuz osteopenik) erkek bu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Kemik yoğunluğu çift enerjili x ışını abzorbsiyometresi (DEXA) ve sayısal bilgisayarlı tomografi (QCT) ile ölçülürken, kas gücü izokinetik dinamometre ile sayısal olarak tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak radius kemiğinin doğal frekansı çift kanallı frekans ölçer ile saptanmıştır. Sağlıklı ve osteopenik bireylerin kemik yoğunluğu, kas gücü ve doğal frekansları arasında her iki kolda da fark olup olmadığı Varyans analizi (ANOVA) ile saptanmıştır.Pearson ürün korrelasyon katsayısı yöntemi kullanılarak kortikal, trabeküler ve ortalama kemik yoğunlukları ile kas gücü ve doğal frekans arasındaki ilişkinin değeri saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar KY, kas gücü ve DF'ın baskın olan kolda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiğini saptamıştır. KY, kas gücü ve DF arasındaki ilişki her iki grupta baskın olan kolda anlamlı çıkarken, baskın olmayan kolda sadece KY ve DF arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Muscle strength is assumed to be closely related with BMD, the so called determinant of bone strength, however, new methods for bone strength measurement are arising. The purpose of this study was to determine the relationship between bone mineral density (BMD), muscle strength and natural frequency of the radius in the dominant and non-dominant arm in healthy and osteopenic individuals aged between 50-70 years. Sixty sedentary male (thirty healthy and thirty osteopenic) participated this study. Bone mineral density assessment was performed by dual x-ray absorbtiometry (DEXA) and quantitative computed tomography (QCT), whereas muscle strength was measured by an isokinetic dynamometer quantitatively. Natural frequency of the radius was determined by a dual channel frequency analyzer. Differences between BMD, muscle strength and natural frequency in healthy and osteopenic participants according to dominancy were examined by Analysis of Variance (ANOVA). IllPearson Product Correlation Coefficient test was conducted to determine the magnitude of the correlation between cortical, trabecular and average BMD, muscle strength and natural frequency. Results demonstrated a statistically significant difference between BMD, natural frequency and muscle strength in the dominant arm of both groups. There was also a significant difference in the non-dominant arm in terms of BMD, natural frequency and muscle strength, except in total work in the non-dominant arms.