Türkiye'de 7-12 yaş seviyesi masal kitapları illüstrasyonlarına eleştirel bir bakış ve öneriler
Critical look at illustration in fairy tale books for children aged 7-12 in Turkey and suggestions
- Tez No: 147869
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATA YAKUP KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
128 ÖZET Bu araştırmada, Türkiye'de 7-12 yaş seviyesi masal kitapları illüstrasyonlarının niteliğinin sorgulanması ve nitelikli olabilmesi için gerekli unsurların saptanması amaçlanmıştır. 7 bölümden oluşan araştırmada, masal kitapları illüstrasyonlarının, çocuklar üzerinde bırakacağı olumlu ve olumsuz etkiler göz önünde bulundurularak yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. Araştırmada“7-12 yaş seviyesi çocuğunun grafiksel gelişim evreleri”bölümünde; bu yaş grubu çocuğunun grafiksel gelişim evreleri açıklanarak, çocuğun seviyesini daha yakından tanıma sağlanmıştır. Çünkü bu yaş grubunun grafiksel gelişim evrelerini bilmeden, bu seviyeye hitap eden nitelikli illüstrasyonlar yaratılması oldukça zordur.“İllüstrasyon”bölümünde; çeşitli kişi ve kaynaklarca yapılan illüstrasyon tanımları, illüstrasyonun Dünyada ve Türkiye'deki gelişim süreci, illüstrasyonun işlevleri ve kullanıldığı alanların açıklandığı altbölümler yer almaktadır.“Masal Kitapları”bölümünde ise; masalın ne olduğu, masallar ve ülkemizdeki çocuk yayıncılığı hakkında görüşler, ülkemizde masal kitaplarının tarihi gelişimi ve masal kitaplarında grafik tasarım ve illüstrasyon konularındaki bulgulara yer verilmiştir. Ayrıca, Samsun ili dahilinde, 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılında, 5 adet ilköğretim okulunda görev yapan 39 sınıf öğretmenine uygulanan 23 sorudan oluşan anket uygulamasının sonuçları değerlendirilmiştir.“Türkiye'de 7-12 Yaş Seviyesi Masal Kitapları İllüstrasyonlarına Eleştirel Bir Bakış”bölümünde; Ülkemizde yayınlanan ve resimlenen masal kitaplarından 7- 12 yaş seviyesinde 11 adet, örnek niteliğinde kitap seçilerek, eleştirel yorumlar getirilmiş, böylelikle ülkemizdeki masal kitaplarının grafik tasarımının ve çocuk yayıncılığının kalitesi ölçülmüştür. Ayrıca,“Çağla Okula Gidiyor”isimli, 9 adet sayfa ve 1 adet kapak olmak üzere, toplam 10 sayfalık masal kitabı illüstrasyonu, metne bağlı olarak uygulanmıştır.“Sonuçlar ve Öneriler”bölümünde; Masal kitaplarının eleştirisi, anket sonuçları ve araştırmada elde edilen diğer bulgulara göre sonuçlar çıkarılarak, bu sonuçlar ışığında da öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
129 ABSTRACT In this research questioning the nature of fairy tale books for children aged between 7-12, questioning the nature of illustration in fairy tale books for children aged between 7-12 in Turkey. This research consisting of 8 chapters are used for the consideration of the positive and the negative effects of the illustrations in fairy-tale books on children. The section on“Graphic development stages of children aged between 7-12”in this research provides a closer look at children's level by clarifying graphic development stages of children in the afore mentioned age group. Because it would be fairly difficult to create high quality illustration geared towards that level without knowing development stages of this age group. In the“Illustration”section are found sub-sections mentioning definitions of illustration by various people and sources, growth of illustrations both in Turkey and worldwide, functions and fields of use. In the“Fairy tale books”section are found findings about what a fairy tale is, opinions about fairy tales and publications for children in Turkey, historical development of fairy tale books in our country, graphic design and illustrations in Turkey, in the fairy tale books section. Furthermore, 23 questions survey conducted in Samsun, in 2003-2004 academic years, on 39 class teachers working at 5 elementary schools, have been evaluated. In the“Critical look at illustrations in fairy tale books for children aged 7-12 in Turkey”section, 11 sample books illustrated and published in our country have been chosen and reviewed to measure quality in graphic designs of fairy tale books and children publications. Also illustration in the 10 paged fairy tale books, 9 pages and a cover called“Çağla Okula Gidiyor”has been made in accordance with the text itself. In the“Results and recommendations”part the critics of fairy tale books, survey results, and other datas obtained from the research examined in the light of these results suggestions are made.