Avrupa Birliği Rekabet Hukuku açısından teşviklerin tanımı ve denetimi
Definition and control of the subsidies in the framework of the competition regulations of the European Union
- Tez No: 147962
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
jüriye sunulan bu çalışmanın adı Avrupa Birliği rekabet hukuku açısından teşviklerin tanımı ve denetimidir. Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği rekabet hukuku açısından teşviklerin tanımı ve denetimine ve karşılıklı etkilerinin incelenmesidir. Teşvik kavramının analizini ortaya koyabilmek için, öncelikle mali ve hukuki teşvik kavramların karşılaştırması neticesinde bir araya getirilen tanımlardan, kavram çerçevesi oluşturulmuştur. Çalışmaya eklenen özetleylci tablolar genel bir bakış açısı sağlamaya yöneliktir. Avrupa Birliği mevzuatının incelenmesi sebebiyle, ağırlıklı olarak yabancı dildeki yazılı kaynaklar incelenmiştir. Teşvik kavramına yönelik bulgular ışığında Avrupa Birliği Adalet Divanı içtihatlanndaki güncel gelişmeler ve Avrupa Birliği Komisyonu'nun Rekabet Raporu tespitleri dahilinde teşviklerin denetimini incelenmiştir. Tanım sorununun denetim usulüne etkileri Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın güncel gelişmeleri ışında değerlendirilmiş ve Türkiye'deki teşvik düzenlemelerine, önce tarihi gelişim, sonra da hukuki düzenlemeler ortaya konularak değinilmiştir. Avrupa Birliği teşvik hukuku anlamında teşvik yasağı kapsamına girmeyen, Ortak Pazar ile bağdaşan teşvikler ve iade edilmelerine yönelik usul tez çalışmasının inceleme kapsamına alınmamıştır. Bu hususlarda genel bir açıklama getirilmekle yetinilmiştir. Bu çalışma sonucunda teşviklerin tanımının geniş tutulduğu tespit edilmiştir: Devlet yada devlet kaynaklan tarafından, belli teşebbüs yada üretim kollarına verilen rekabeti bozan yada bozmakla tehdit eden ve üye ülkeler arasındaki ticareti etkileyen önlemler teşvik olarak adlandırılmaktadır. Buna bağlı olarak, teşvik kavramını ve denetiminin, teşvikin Ortak Pazar'a yapmış olduğu etki dikkate alınarak değerlendirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kamuran Reçber and titled as the definition and the control of the subsidies in the framework of the competition regulations of the European Union. The aim of this work is to examine the definition and control of the subsidies in the European Union and the effectuation of this both elemets. To build a framework regarding the definition of the subsidies, the definition of the financial and legal terms are studied. In consequence of the examination of the European law legislation, the research Is taken by the way of the foreign written documents. The themes regarding to the definition and control of the subsidies, were prepared in the light of the judicature of the European Court of Justice and Europaen Commission Competition Reports. The subsidy regulations in Turkey are examined in the framework of their historical development and legislation. Subsidies Inharmoniously with the Common Market and their reclamation, are not the subject of this work. The subsidies have a broad definition: Within the EU context, a state aid is a measure, granted selectively, via state resources, favoring certain undertakings or the production of certaing goods or of services, which distorts or threatens to distort competition insofar as it affects trade between member states. In accordance with this statement, the definition and the control of the subsidies is based on the influence of the subsidies in the Common Market. Teşvikler - teşviklerin tanımı - teşviklerin denetimi - teşvik mevzuatı Subsidies - the definition of the subsidies - the control of the subsidies - subsidy regulations