Suç işlemiş erkek ergenlerin bağlanma davranışları, kişilik boyutları ve kimlik gelişimlerinin incelenmesi
Researching of juvenile delinquent boys' attachment styles, personality dimensions and identity development
- Tez No: 148029
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bıı araştırmanın amacı ; 14-18 yaşlan arasında suç İsnat etmiş erkek ergenlerin, akranlarından farklılaşan, kişilik, kimlik ve bağlanma özelliklerinin bulunmasıdır. Kişilik özelliklerini bulmak için Hacettepe Kişilik Envanteri ve Eysenck Kişilik Envanteri, kimlik gelişimlerini incelemek için Benlik Kimliği Objektif Ölçüm Skalası ve bağlanma özelliklerinin bulunması için İlişki Ölçekleri Anketi kullanılmıştır. Araştırmada, deney grubu olarak, Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından saptanmış, sabıka kaydı olan 80 erkek ve kontrol grubu olarak Bursa İli Yddırun İlçesine bağlı Anadolu Ticaret Meslek Eğitim Lisesinden 105 erkek öğrenci katılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara gore, 18 yaşında, deney grubunda bulunan ergenler aynı yaşta kontrol grubunda bulunan ergenlere gore anlamlı derecede norotizm ve psikotizm kişilik boyutunda bulunmaktadır ve aile ilişkileri daha olumsuzdur. 14-15 yaşlarında, deney grubunda bulunan ergenlerin aile ilişkileri, kontrol grubunda bulunan 14-15 ve 16-17 yaşlarında ki ergenlere gore anlamlı düzeyde olumsuzdur. 16- 17 yaşlarında, suç işlemiş grupta bulunan ergenlerin aile ilişkileri, kontrol grubunda bulunan 14-15 ve 16-17 yaşlarında ki ergenlere gore anlamlı düzeyde olumsuzdur. Araştırmaya katılan 14-15 yaşlarında deney grubunda bulunan ergenler ( moratoryum kimlik statüsünde bulunmaktadırlar ) hariç tüm gruplar, başardı kimlik statüsünde bulunmaktadırlar. Deney grubunun bağlanma stilleri şöyledir; %34 'ü saplantın, %26'sı kayıtsız,0/© 20'si güvenli ve %18'i korkuludur. Kontrol grubunun bağlanma stilleri ise ; %37> si kayıtsız, %31'I güvenli, % 18'i saplantılı ve %12'si korkuludur. Araştırmaya katdan deney grubunda ki ergenlerin, aile ve sosyal ilişkilerinin olumsuz olduğu ve yaygın olarak güvensiz stilde bağlandıkları gözlenmiştir. Danışman : Prof. Dr. Nermln ÇELEN Anahtar Kelimeler; 1. Genç Suçluluğu 2. Kişilik Boyutları 3. Kimlik Gelişimi 4. Bağlanma Stilleri
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate, juvenile delinquent boys9 identity development, personality dimensions and attachment styles. Eysenck and Hacettepe Personality Questionnare, Relationship Scale Questionnare and Objective Measure of Ego Identity Scale were used in the study. The study included 185 males who ( 80 males were previous convicted and 105 control males were high school students) were between 14-18 ages. The results showed that no differences in the dimension of personality, identity development and attachment styles connected to crime, except at age 18. In this age, experiment group are more neurotic, psychotic and family relationship is more negative than at same age control group. At 14-17 ages experiment groups ' family relationship are more negative than at same ages controls. Experiment and control groups * identity status are achievement except at 14-15 ages experiment groups. They are at moratorium status. Experiment groups' attachment styles are; preoccupied (% 34), dismiss (%26), secure ( %20 ) and fearful ( 18). Control groups ' attachment styles are, dismiss ( %37), secure(% 31), preoccupied ( %18) and fearful (%12). Adolescent in experiment groups were observed as have negative family and social relationships and at more insecure attachment styles. Danışman t Prof. Dr. Nermim ÇELEN Key Words; 1. Juvenile Delinquency 2. Personality Dimensions 3. Identity Development 4. Attachment Styles