A survey on decision making in the WTO
Dünya Ticaret Örgütü'nde karar alma üzerine bir çalışma
- Tez No: 148098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özet Dünya Ticaret Örgütünde Karar Alma Üzerine Bir Çalışma Şakir Dinçşahin Uluslararası Ekonomi Yüksek Lisans Tezi Yeditepe Üniversitesi 2004 Bu tez, Dünya Ticaret Örgütü'nde karar alma sürecini incelenmeyi amaçlamıştır. Çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda, uluslararası kollektif hareket, karar alma kuralları ve usullerinin incelenmesi ile bir kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bu çerçeve içinde ilk önce uluslararası kamu mallan ile uluslararası örgütlerin kurulması arasındaki ilişki gösterilmiştir. Daha sonra, uluslararası örgütlerin bu mallan sağlayabilmesi için kararlar alması gerektiği iddia edilmiştir. Bu kararların ise ya oybirliği, basit çoğunluk, nitelikli çoğunluk, ağırlıklı çoğunluk gibi karar alma kurallan ile ya da güç ve zorlama, pazarlık, problem çözme gibi karar alma usulleri ile alınabileceği gösterilmiştir. İkinci kısımda ise bu teorik çerçeve, Dünya Ticaret Örgütün üzerinde uygulanmıştır. Banş ve istikrarın korunması, dünya ticaretini denetlenmesi, serbest ticaretin yaygmlaştınlması Dünya Ticaret Örgütü'nün kurulmasını sağlayan kamu mallan olarak değerlendirilmiştir. Daha sonra, bu mallan üretmek için örgütün karar alması gerektiği tekrar belirtilip karar alma kurallan, ilgili anlaşmalann muhteva analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bunun sonucunda, konsensüs (oydaşma) kuralının diğer kurallan gölgelediği belirlenmiştir. Aynca karar alma usulleri de vaka analizi yöntemiyle incelenmiştir. Güç ve zorlama konusunda 'ticari değeri olan entellektüel mallar (TRIPs)', pazarlık konusunda 'kalkınmakta olan olan ülkelerin Cancun Toplatısmda kurduklan koalisyonlar' ve problem çözme konusunda 'Dünya Ticaret Örgütü Uyuşmazlık Çözme Mekanizması' örnekleri incelenmiştir. Karar alma usuUerinin incelenmesi sonucunda güç ilişkilerinin önemi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract A Survey on Decision-Making in the WTO Sakir Dincsahin Master of Arts Department of Economics Institute of Social Sciences Yeditepe University 2004 This thesis attempts to analyze the decision-making process in the World Trade Or ganization. In the first part, a theoretical framework is established which comprises the study of international collective action, decision-making rules and decision-making styles in international organizations. The thesis first illustrates the need for interna tional public goods which leads to the establishment of international organizations. Then, it argues that international organizations should make decisions binding over member countries in order to ensure an optimal level of production of international public goods. This argument led to the study of decision-making rules which re quire unanimity, simple majority, qualified majority and weighted majority. How ever, studying these decision-making rules does not suffice for the comprehension of decision-making process in international organizations. In addition to the rules, the mode of relations between states should also be taken into consideration. Power and coercion, bargaining, and problem solving are, therefore, introduced as the three cat egories of decision-making styles. In the second part, this framework is applied to the decision-making process in the World Trade Organization. Promotion of peace and stability, surveillance of world trade, and trade liberalization are found to be the reasons of international collective action which led to the establishment of the WTO. Besides, the analysis of decision-making rules illustrated that consensus-based decision-making curtains other decision-making rules. Finally, studying the decision making styles through the cases of 'TRIPs', 'Bargaining Coalitions in Cancun Minis terial Meeting' and 'the Banana Dispute' revealed the significance of power relations between and among the WTO members.