Effect of inflation on financial reporting
Enflasyon muhasebesinin finansal raporlama üzerindeki etkisi
- Tez No: 148097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yüksek enflasyon yaşadığımız uzun yıllar boyunca enflasyon muhasebesi oldukça sık kullanılan bir kelime olarak hayatımıza girmiş ve 2004 yılında uygulama zorunluluğu getirilmiştir. Enflasyon muhasebesi, yüksek enflasyon yaşan ekonomilerde, mali tabloların doğru yorumlanmasını sağlayarak stratejik kararların alınmasında üst yönetim için çok kritik bir öneme sahiptir. Bu tez çalışması enflasyon muhasebesi modellerini, bu modellerin uygulama esaslarını, avantajlı ve dezavantajlı yönlerini içermektedir. Tez çalışmasında karşılaştırılan modeller aşağıdaki gibidir;. Fiyatlar Genel Seviyesi Modeli. İkame Maliyet Muhasebesi Modeli. Fiyatlar Genel ve Özel Seviyesindeki Değişmeleri îçeren Entegre Muhasebe Sistem Bu tez çalışmasında Türkiye'de yapılan çalışmalardan bahsedilmiş ve örnek bir enflasyon muhasebesi uygulaması yapılmıştır. Son bölümde enflasyon muhasebesi genel hatlarıyla değerlendirilmiştir ve uygulanabilirliği tartışılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the years that we have been experiencing high inflation rates, inflation accounting has taken its place in our lives as a frequently used term and it became obligatory to implement it in 2004. In economies with high inflation, inflation accounting is very critical for the senior management because it helps to correctly interpret the fiscal statements and take strategic decisions. This paper includes inflation accounting models, application principles of these models as well as their advantages and disadvantages. The models compared in this paper are as follows;. General Price Levels Model. Substitute Financial Accounting Model. Integrated Accounting System including the Changes in the General and Special Price Levels This paper mentions the studies performed in Turkey and contains a sample application of inflation accounting. In the last section, inflation accounting has been evaluated in general terms and its applicability has been discussed. VI