Motorların test ve servis standardları
  1. Tez No: 14812
  2. Yazar: ALİ ARIDURU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ BORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Motorlu taşıtların günlük hayatımızın parçası haline geldiği bir gerçektir. Ancak, bunların insanlara hizmetlerinin yanı sıra, insan sağlığına, çevreye ve ekonomiye olumsuz etkilerde yapmaktadırlar. Araçların olumsuz etkilerini minumize edebilmek için bir kalite (test) standardının belirlenmesi ve araçların periyodik olarak bu testlere tabi tutulması gerekmektedir. Ülkemizdeki motorlu taşıtların periyodik olarak test edilmesi, hem maliyet hem de organizasyon açısından büyük güçlükler arzetmektedir. Ancak, bu güçlüklere rağmen, uygula maya başlamanın gereği de ortadadır. Çalışmada, önce Türkiye'deki düzenlemeler ve özel sektördeki uygulamalar ince lenmiştir. Bunu takiben, Avrupa ülkelerindeki uygulamalar ve motorların test ve servislerinde kullanılan modern cihazlar araştırılmıştır, son olarak, ülkemizdeki yetersiz uygulamaların düzeltilmesi ile ilgili olarak teklifler getirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Motor vehicles have been a part of aur life. Besides they serve to human being, they have some reqptive effects on health, environ ment and economy. In order to minimize the regative effects of the vehicles, a c^ality (test) standard should be established and the vehicles should be tested periodically in accordance with these standard. As it is known, testing of the vehicles M ûrkey has great difficulties concerning with both cost and organization. But, in spite of these difficulties, it is necessary to begin periodic testing of the vehicles immediately. In this study, firstly, the requlations in Turkey, and applications in private sector were investigated. Then, applications in European countries and the modern devices which used for testing and servicing of engines were investigated. Finally, to correct insufficient applications in our cauntry, some proposals were presented.