KOBİ'lerin küresel pazarlama ulaşmasında e-ticaret: OSB'lerde B2B modeli
E-commerce for enabling SMEs to reach global markets: B2B application in industrial zone
- Tez No: 148346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI CEDİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
NAHTAR KELİMELER: E-Ticaret, B2B, KOBİ Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, Türkiye'deki işletmelerin oluşturmalarına rağmen, ihracattan aldıkları pay sadece % 8'dir. İhracatta arzu edilen başarıyı yakalayamamalarının nedeni olarak farklı araştırmalarda farklı sonuçlara varılmasına rağmen, bu modelde çözüm önerisi olarak sunulan bu işletmelerin örgütlenmesidir. Bu çalışmada, KOBİ'lerin dış pazarlara açılması amacıyla, internet teknolojilerini kullanarak, bağımsızlıklarını yitirmeden, yerel üniversitelerin bilgi ve teknik desteğini alarak, OSB gibi sivil kuruluşlar koordinatörlüğünde, bir birliktelik modeli önerilmiştir. Modelin hazırlık aşamasında yapılan araştırmada; aslında KOBİ'lerin e-ticareti, kendileri için rekabet avantajı sağlayacak bir unsur olarak görmelerine rağmen, bu konuda yeterli bilgiye sahip olamadıkları anlaşılmıştır. Bu nedenle KOBİ'ler e- ticaretten faydalanamamaktadırlar. Halbuki, e-ticaret KOBİ'îere uluslararası pazarlara açılmada en ekonomik ve en etkin yolu sunmaktadır. Geliştirilen modelde, KOBİ'ler OSB koordinatörlüğünde oluşturulacak B2B portalında sektörel olarak gruplar içerisinde yer alacaklardır. Bu modelde internet teknolojilerinin kullanımı geleneksel ticaretin bazı kısıtlarını ortadan kaldıracak, bu da söz konusu işletmelere önemli avantajlar sağlayacaktır. Ayrıca modeldeki üniversite desteği ile, KOBİ'îere ihtiyaçları olan her türlü teknik yardım sağlanmış olacaktır. Sonuç olarak daha önceki ihracat örgütlenmelerinden farklı olarak; bağımsızlığı, fiziki yakınlığın getirdiği tanıdıklığı, katılımcı sayısının azlığı nedeniyle etkin koordinasyonu, düşük yatırım maliyetleri sonucu riskin azlığını, teknoloji kullanımım ve dayanışmayı teşviği gibi birçok avantajı içinde bulundurması, sunulan modeli öne çıkarmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
KEYWORDS: E-Commerce, B2B, SMEs Although SMEs in Turkey is 99.5% of total companies the rate of their export volume, comparing with total export volume, is only 8%. Even though different reasons for that SMEs can not reach to expected success in export are shown in several research, in this mode! proposed solution is acting together and setting some kind of togetherness between them. In this thesis, the proposed model for making SMEs reach to global markets is a togetherness model which can be achieved by using internet technologies and keeping their freedom and having local universities' informational and technical support in coordination of industrial Zone Management. In the survey that conducted in preparation stage of model, although SMEs find e- commerce providing competition advantage for themselves. It was understood that they do not have enough knowledge about e-commerce. Because of this reason SMEs can not take benefit from e-commerce. However, e-commerce provides SMEs the most economic and effective way for expanding their markets globally. In developed model, SMEs take place into sectoral group in B2B portal which is built by Industrial Zone Management. Using internet technologies in this model remove some constraints of traditional trade. This provides companies very important advantages. On the other side university support in the model provides SMEs technical information and help. As a result, different from current export promotion organizations, the proposed modei appears that has many advantages such as knowing each other enabled by physical nearness, freedom, effective coordination enabled by limited number of member, low risk because of low investment costs, encouragement of technology usage and corporation. IX