İdarenin takdir yetkisinin yargısal denetimi
Judicial control of adminitrative discretion
- Tez No: 148386
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER ANAYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİME : İdarenin Takdir yetkisi, hukuk devleti, yargısal istikrar, Kamusal faaliyetlerin giderek daha da artması neticesinde her alanın kamusal kurallarla düzenlenemez hale gelmiştir. Bu durum idareye bağlı yetkiye ilaveten takdir yetkisi tanınması ihtiyacım da beraberinde getirmiştir. İdareye takdir yetkisi ve esneklik verilmesi yoluyla ortaya çıkan sorunlar çözüme kavuşabilir, idarede etkinlik ve verimlilik sağlanabilir Ancak, bu yetkinin de bir sının olmalıdır. Takdir yetkisinin yeterli olduğu miktarda verilmesi gerekir. Aksi halde, idarede keyfilik hakkaniyete uygun ve adil olmayan kararlar artabilir. Bu nedenle yerinde ve yeterli miktarda verilen takdir yetkisi, idareyi geliştirir, idarede etkinlik ve verimlilik artar. Hukuk devletinde egemen olan ilke hukukun üstünlüğü ilkesidir. Hiçbir güç hukukun üstünde değildir. İdare hukuka uygun olarak hareket etmek zorundadır. Hukuka uygun hareket etmediğinde, idari yargı yerleri idareyi hukuka uygun hareket etmeye zorlamaktadırlar. Yargı yerleri bunu yaparken hukuk kuralları içinde kalmak zorundadır. İdare hukuku bir içtihat hukuku olduğundan mahkemeler, uygulamaları ile idare hukukunun gelişmesine katkıda bulunmaktadırlar. İdare alanında yasalaşma bazen mahkemelerin uygulamalarının yazılı hale getirilmesi şeklinde tecelli etmektedir. İdareye tanınan takdir yetkisinin muğlak ve sınırlarının çizilmesinin son derece güç, idareye takdir yetkisi tanımanın da çağdaş hukuk devletinin bir gereği olması dolayısıyla yargı yerlerine büyük görev düşmektedir. Yargı yeri, uygulamaları ile idareye örnek olmak, idareyi hukuk kuralları içinde tutmak, kendisi de hukukun içinde kalmak zorundadır. Bu sanıldığı kadar kolay değildir. Yargı kararları takdir yetkisinin denetiminde bir takım önemli ilkeler ortaya koymuştur. Takdir yetkisinin denetiminde kullanılan bu ölçü normların önemi büyüktür. Ancak, çalışmamızdan da görüleceği üzere, pozitif hukuktaki düzenlemeleri ve yargı yerlerinin koymuş olduğu bu ilkeleri esas almak suretiyle takdir yetkisinin denetimini en üst düzeyde gerçekleştiren Danıştay kararlan arasında maalesef bir birlik bulunmamaktadır. Hatta açıkça hukuka aykırı kararlar da bulunmaktadır. Bu durum yargısal istikrarsızlığa yol açabileceği gibi yargıya olan güvenin azalmasına da neden olacaktır
Özet (Çeviri)
SUMMARY JUDICIAL CONTROL OF ADMINISTRATIVE DISCRETION KEYWORDS: Administrative Discretion, State of Law, Judicial Consistency. The ongoing increase of public activities caused the disability of public rules in every field of life. Thus administrative discretion became necessary in addition to the administrative cognition. The apparent problems could be resolved by giving flexibility and discretion to the authority. As a result, it provides efficiency and productivity. However, this power should have certain limits and also authority should have a proper level of discretion. Otherwise, there might be an increase in the number of unfair and unequal judgements. So proper level of discretion enhances the administrative capability, efficiency and productivity. The dominant principle in a state of law is“the rule of law”. In a state of law, nothing is more powerful than the law. The administration must act within the law. If not, administrative judicial tribunals do enforce the administration to act within the law. The judicial tribunals should move within the limit of law while enforcing these laws. Administrative law is a case law, so administrative courts help to improve the administrative law with its practices. Becoming law in field of administration sometimes becomes manifest by writing the applications. Administrative discretion has ambiguous limits and to delegate discretion power to the authority is exactly necessary in modern law, so judicator tribunals should have unavoidable functions in this field. Judicator tribunal must be example to the administration and keep it in law frame. Moreover it must act within legal limits and that is not easy so as it is supposed. Judgements revealed some important principles about control of discretion. These measure norms which are used in control of discretion have major importance. But as it can be seen in this study, there is no stability in judgements of Council of State that controlling discretion on the highest level under the light of these principles. Besides there are clearly unlawful judgements. Both this situation could cause judicial inconsistency and lack of confidence to judgment. VI