Lise öğrencilerinin din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden beklentileri (Diyarbakır örneği)
Expectations of high school students from D.K.A.B. (religion culture and ethics knowledge)
  1. Tez No: 148420
  2. Yazar: ALİ KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KAYMAKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Beklenti, ders, din eğitimi Bu araştırma lise öğrencilerinin D.K.A.B'dan beklentilerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple öğrencilerin D.K.A.B. programı, öğretimi ve süresi ile ilgili beklentileri belirlenmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi ile ilgili sınırlar belirlendi. Öğrencilerin bu dersten beklentilerini tepsi etmeye yönelik anket uygulaması yapıldı. Bu uygulama 2003-2004 eğitim-öğretim döneminde Diyarbakır il merkezinde bulunan üç genel lise Fatih lisesi, Ziya Gökalp Lisesi, Melik Ahmet Lisesi, Diyarbakır Anadolu lisesi, Diyarbakır Anadolu teknik ve endüstri meslek lisesinde bulunan öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Bu öğrenciler araştırmamızın örneklem grubunu oluşturmuştur. Birinci bölümde ise lise öğrencilerinin gelişim basamaklarına yer verildi. İkinci bölümde ise anketten elde edilen verilere yer verilmiştir. Uygulama sonucunda öğrencilerin okul türlerinin, cinsiyetlerinin, sosyo-ekonomik düzeylerinin D.K.A.B'dan beklentilerde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Mevcut lise D.K.A.B. programının ve haftalık ders saatlerinin lise öğrencilerinin beklentilerine tam olarak cevap veremediği anlaşılmıştır. Öğrencilere göre D.K.A.B. programının iyileştirilmesi yanında haftalık ders saatlerinin de beklentilere cevap verecek şekilde arttırılması gerekmektedir. Öğrenciler genellikle D.K.A.B. öğretmenleri ile ilgili olumlu kanaat ifade etmişlerdir. Ancak D.K.A.B dersi öğretmenlerinin ders anlatım metotlarında çoğunlukla anlatım yöntemini tercih etmesi, görsel unsurlar, günlük hayattan örneklerle ve dini hikayelerle dersi zenginleştirmede yetersiz oldukları görülmüştür. Sonuç olarak, veriler doğrultusunda D.K.A.B. programının beklentilere uygun olarak yenilenmesi ihtiyacı gözlemlenmektedir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXPECTATIONS OF HIGH SCHOOL STUDENTS FROM D.K.A.B.(RELIGION CULTURE AND ETHICS KNOWLODGE ) KEYWORDS: Expectation, lesson, religion education The aim of this study is to determine what high school students expect from D.K.A.B. lessons. These expectation s are related with D.K.A.B. programme, education of religion and weekly lesson hours. In the introduction of study, topics aim and of study were determined. This pool was practiced among 2003-2004 education year students at Fatih, Ziya Gökalp, Melik Ahmet high schools, Diyarbakır Anatolian high school, Diyarbakır Anatolian industry- technical high school which are placed in downtown Diyarbakır city. In the same way, these students are our example groups. İn the fist chapter growth stages of high school students were explaned. The out come of poll took place inthe second chapter. As a result of the practice; it is seemed that type of schools, sexes, social-economical positions and levels of the studentseffect their expectations from religion education. It is understood that present high school religion education programme and their weekly lesson hours don't meet their expectations. According to the students religion education should be improved and duration of the lessons inthe Schedule should be incrased to meet their expectations. According the students altough teachers are good in their duty have some deficents in pedagogic formation sills D.K.A.B teachers use explanation method in the lessons but not use visual materials and daily examples from life. for that reason they have in capacities to enrich lesson. As a result; according to data of poll a D.K.A.B. programme should be replaced. This new programme should be prepaired for expectations of students. vn