Karadeniz bölgesinde Rumluk faaliyetleri (1918-1923)
Grek activities in the Black Sea region
- Tez No: 148547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
117 ÖZET Türkiye'nin, Millî Mücadele yıllarında Karadeniz Bölgesi'nde Pontusçu Rumlara karşı vermiş olduğu mücadeleyi konu alan araştırmamız: Giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, bölgenin tarihi geçmişi ve Pontus kavramı üzerinde durmaya çalıştık. Birinci bölümde, Pontus Devleti kurma idealinin nasıl ortaya çıktığı ve I. Dünya Savaşı'nda bu ideallerini hayata geçirmek için yapmış oldukları faaliyetleri izah ettik. Ayrıca bu bölümde Osmanlı Devleti'nin bu hareketlere karşılık almış olduğu tedbirlere de yer verdik, ikinci bölümde ise, Pontus meselesine yardımcı olan etkenleri ve bu çerçevede faaliyet gösteren örgütleri anlattık. Üçüncü bölümde, Mondros Mütarekesi sonrası gelişen silahlı ve siyasî mücadelelerini, dördüncü bölümde ise Türkiye'nin isyanı bastırma çalışmalarını ve Pontus meselesinin nihayetini açıkladık. Ayrıca araştırmamızda, Trabzon Müdafaa-i Hukuk-u Millîye Cemiyeti, İstikbâl Gazetesi ve Topal Osman faktörü üzerinde durmamızın nedeni; bölgede Pontusçu Rumlara karşı mücadele veren unsurların başında gelmelerinden dolayıdır. Araştırmamızda konuyla ilgisi olduğuna inandığımız Türk Ortodoksları meselesi ve Papa Eftim'in çalışmalarına da yer vermeye çalıştık. Yunanistan, kurulduğu tarihten itibaren sürekli Osmanlı Devleti'nin aleyhine büyüyerek topraklarını genişletmişti. Pontus meselesinin ortaya çıkması, Yunan yayılmacılığının bir devamı niteliğindedir. Megola İdea'yı gerçekleştirme uğrunda çalışan Etnik-i Eterya Cemiyeti Tanzimat'tan sonra Karadeniz kıyılarına da el atarak bu bölgede bir Pontus Devleti kurma hayalini yerleştirmiştir. Osmanlı'nın I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmasıyla beraber bölgedeki Pontusçu Rumlar, ideallerini gerçekleştirmek için silahlı ve politik faaliyetlere başlamıştır. Pontusçu Rumların bu faaliyetlerine en büyük desteği, başta İstanbul Fener Rum Patrikhanesi olmak üzere Yunanistan ve Batılı devletler veriyordu. Pontus ayaklanmasının başım da din adamları çekiyordu. 2 Mayıs 1919'da toplanan Paris Banş Konferansı, Osmanlı topraklarının paylaşılma senaryolarına sahne olurken, Pontusçularda bu fırsatı kaçırmamak için isyanın önemli simalarından Metropolit Hrisantos ile bu konferansa katılmışlardır. Ancak118 onferanstaki çıkar çatışmaları sonucunda Pontusçular umdukları desteği bulamadan geri önmüşlerdir. Siyasi bir manevrayla Türkler yaklaşmaya çalışan Hrisantos'un gerçek melleri çok geçmeden anlaşılacaktır. Pontusçu Rumlar bölgede bir devlet kurabilmeleri için nüfus çoğunluğunu ağlamaları gerektiğini biliyorlardı. Propagandalarında, bölgedeki Rum nüfusunun rürklerinkinden fazla olduğunu ileri sürüyorlardı. Trabzon Salnamelerinden yararlanarak 3U konuya açıklık getirmeye çalıştık. Hazırladığımız tablolar ile gayrimüslimlerle Türk lüfusunu karşılaştırdık. Göçmen Rumlara rağmen devlet kurabilecek nüfus çoğunluğuna sahip değillerdi. Amaçlarım gerçekleştirmek için giriştikleri çetecilik faaliyetleri bölge halkına sıkıntılı anlar yaşatmıştı. I. Dünya Savaşı'nda, Doğu Karadeniz'de etkili Rum çeteleri Rusların bölgeyi terk etmesinden sonra onlarla birlikte Rusya'ya gitmişlerdi. Mütarekeden sonra Trabzon ve çevresinde çok az Rum çetecisi kalmıştı. Çetecilik faaliyetlerinde daha ziyade güçlü oldukları Samsun ve çevresinde tutunmaya çalışmışlardı. Bölgeye gelen Mustafa Kemâl Paşa' da raporunda bu durumu belirtiyordu. Ankara Hükümeti'nin almış olduğu tedbirlerle 6 Şubat 1923' de Pontusçu Rumların isyanına son verildi. Bazı Rum çetecileri de 1923 yılı başında Yunanistan'a gittiler. Aym yıl Lozan Antlaşmasında imzalanan Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi ile geride kalan Rumlar da 1924 yılının sonuna kadar bölgeden ayrıldılar. Böylece Karadeniz kıyılarında bir Rum Pontus Devleti kurma hayali sona ermiş oldu.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY Our research about Turkey's National Struggle against Pontus Rum in BlackSea egion in the past and is composed of five parts.In the entrance,we tried to explain the listory of region and the concept of Pontus. In the first part, we described how idea of stablishing Pontus State, appeared and what were the activities of partizans during the first vorld war to activate it. Moreover, in this part, we showed.the precautions which were aken by Ottoman Empire to stop those actions.As for the second part, we described the issociationswhich were backing up,and helping subjects Rum problem.In the third part, we sxplained the following army and political combats which were happpened after Mondros 'act. In the last part, we mentioned about Turkey's efforts to stop the riot and the core of 'ontuaMatter. ntuaMa / We gave place to“Trabzon Defence of National Law Association (Trabzon vlüdafaa-i Hukuk Cemiyeti) Future Newspaper(îstikbal Gazetesi) and Crippled Osman ( Topal Osman)”,because of being first fire and crucial points of struggle against Pontus Rom he area. In our research, we tried to give place to Turk Orthodoxs and Pope Eftim's Works )f which we believe that they are closely related with this matter. From the first establishment time of Greek has widened continously its Lands against Ottoman Empire. The appearance of Pontus problem,is a continue of Grek spread.Etnik-i Eterya Association which has worked to establish Megola Idea,after Tanzimat,aimed to establish“Pontus Rum State ”in Blacksea Region. When Otttoman Empire loses the World War, Pontus Rum Partizans started to use guns and policy to realize their Pontus State idea. Istanbul Fener Rum Patric(most imprtant one),Greek and European States were fiercely backing up Pontus Rum Partizans and their actions. Churchmen were the first foot of the Pontus Riot. When Paris Peace Conference assembled toshare the Ottoman Lands in 2 May 1919, not to miss the oppurtinity, Pontus Rums accompanied with Metropolit Hrisantos to this conference. But because of benefit fights, Pontus Patizans couldn't have found the enough120 lack-up and they returned desperately.With a politic move,Turks had understood and stopped hem. Pontus Rum partisans knew that there must be Rum population majority to establish. Rum state. In their propagandas, they were alleging that Rum population was much higher han Turk population. We brought clarity by using Trabzon Enlistments(Salname).We made omparisions between Turkish and unmuslims(gayrimuslim) population by making tables. Vlthough there were immigrant Roms,they were minority and weren't able to establish a tate. The gang events to realize their aims caused many murders and carnages in region. To he ends of the First World War, by the leaving of Russian army Rum gangs left East Anatolia,too. They all returned to RussiaAfter agreement there remained little Rum gangs round Trabzon. They tried to stay in Samsun and around where they were more strong. Mustafa Kemal who had visited the region, pointed this situation in his report. Ankara Government had taken some measurements and given end to Pontus Rum 'artisans' riot in 6 February 1923.Some of them went to Greece in 1923. In the same year, vith the Population Change Agreement,the other Rum population left the region in 1924. So hat the hope of establishing a Pontus Rum State went out.