Software industry in Turkey and in European Union
Türkiye ve Avrupa Birliğinde yazılım sektörü
  1. Tez No: 148898
  2. Yazar: GÜLCE DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
m ÖZET Bilgi toplumu küresel ekonominin yeniden şekillenmesini beraberinde getirmektedir. Bilgi, iktisadi büyüme, istihdam ve yaşam kalitesinin yükselmesinde kilit öneme sahiptir. Dünya ekonomisi sanayi toplumundan bilgi toplumuna doğru ilerlemektedir. Bilgi toplumu ülkeler için yeni teknolojiler, yeni ürünler ve yeni istihdam olanakları yaratır. Ekonomilerin gelişimi, bilgiyi elde etme, koruma, dönüştürme, birleştirme ve uygulama becerilerine bağlıdır. Bilgi, bugünün problemlerini çözmek ve yarınınkileri çözmeye yönelik zemin oluşturmak için gereklidir. Bilgi toplumunda, sürdürülebilir rekabet üstünlüğünün kaynağı giderek artan biçimde bilgi-temelli yeniliğe bağlı hale gelmektedir. Yenilik, yeni iş imkanları yaratmak ve ekonomik büyümeyi sürdürmek için gereklidir. Bu, birimlerin teorik ve ampirik araştırmaları ilişkilendirmelerini ve elde edilen sonuçları yeni ürünlere dönüştürmelerini gerektirir. Yenilik, bir ekonomideki ya da toplumdaki belirli bir kesimin sorumluluğunda olan bir olgu değildir. Yenilik herkesi ilgilendiren bir konudur. Bilgi-temelli bir ekonomiye sahip olmaya çalışmanın amacı, ekonomik büyümeyi ateşlemektir. Bilgi teknolojisi, küresel rekabet için önemli bir unsur haline gelmiştir. Bugün, şirketler, bölgeler, uluslar ve hatta kıtalar daha fazla yatırım çekmek için birbirileriyle yarışmaktalar. Bu ise, giderek daha fazla, rekabet gücünü etkileyen genel koşullara ve bu da, tüketicilerin ihtiyaçlarına anında cevap verebilme becerisine bağlıdır. Dolayısıyla, bilgi teknolojilerinin yoğun bir şekilde kullanımıyla daha fazla bilginin etkili bir biçimde yönetilmesi önemli hale gelmektedir. Bilgi teknolojisi, gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmek, üretkenliği ve sosyal refahı artırmak ve iktisadi gelişimi hızlandırmak isteyen, Türkiye gibi, gelişmiş ülkeler için hayati öneme sahiptir.Bilgi teknolojisi, iş süreçlerinde daha yüksek etkililik ve üretkenlik için imkan sağlar. Örneğin, firmalar, hammadde, tedarik ve işlem maliyetlerini azaltarak toplam maliyetlerini kısabilirler, ki bu da, daha düşük ara mal ve nihai mal fiyatları için zemin hazırlar. Ayrıca firmalar, hasılalarının değerini artırmak için bilgiyi kullanabilirler. Bilgi teknolojisi, hem emek piyasasındaki kolaylıklar, hem de doğrudan istihdam imkanı aracılığıyla, gelişmekte olan ülkelerin daha iyi istihdam olanaklarına sahip olmasına katkıda bulunabilir. Elektronik emek piyasalarını kullanarak işçiler ve işverenler kendi ihtiyaçlarına uygun fırsatlara daha hızlı ulaşabilirler. Yazılım, hizmet ve donanım endüstrileri, bilgi teknolojisindeki endüstri [erindendir. Günümüzde, yazılım ve hizmet endüstrileri, donanım endüstrisinden daha önemli hale gelmiştir, çünkü, yazılım ve hizmet endüstrileri, sadece yeni iş imkanları ve vergi gelirleri yaratarak değil, ekonominin bütün alanlarında üretkenliği, kapasiteyi ve rekabet gücünü artırarak da ülke ekonomisine önemli katkıda bulunmaktalar. Bu tezin ana amacı, Türk yazılım endüstrisinin 1990 sonrası gelişimini incelemektir. Tezde, i) gelişmekte olan ülkelerin bilgi toplumuna ulaşmak için neden bilgi teknolojisine (özellikle yazılım endüstrisine) önem vermeleri gerektiği; ii) bilgi teknolojisinin ekonomik ve sosyal refahı nasıl etkilediği; ve iii) yazılım alanında hangi ülkelerin başarılı olduğu konulan açıklanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca, tezde, Türk yazılım endüstrisi irdelenmekte, bu endüstrideki noksanlarla ilgili örnekler verilmekte, söz konusu endüstrinin AB'dekiyle bir karşılaştırılması yapılmakta, AB yazılım endüstrisindeki bazı piyasa eğilimleri araştırılmakta ve Türk yazılım endüstrisi için bazı çözüm yolları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The information society is bringing about reshaping of the global economy. Information is key factor in economic growth, employment and improvements in the quality of life. The World economy is moving from the industrial society to the information society. Information society creates new technologies, products and employment opportunities for countries. The development of all economies depends on their ability to acquire, protect, translate, combine and apply information. This information is needed to solve today's problems and to prepare the foundation for solving those of tomorrow's. In the information society, sources of sustainable competitive advantage increasingly depend on information based innovation. Innovation is necessary to create new jobs and to sustain economic growth. This requires the entities to link theoretical and applied research and convert the results into new products. Innovation is not the responsibility of any specified sector in an economy or society. It matters for every enterprise. ' The objective of having information based economy is to promote economic growth. Information technology has become the major driving force for global competition. Today, companies, regions, nations and continents are competing to attract investment which depends increasingly on the general conditions influencing business competitiveness which in turn relies more and more on the ability to answer just in time to the specific needs of customers. This requires managing a larger amount of information through the intensive use of information technologies. Information technology is a crucial for developing countries, like Turkey, to be able to compete with developed countries, to increase productivity and welfare, and to enhance economic development.Information technology enables us to improve business process efficiency and productivity. For example, companies can reduce their operational costs by decreasing material, procurement and transaction costs, resulting in lower prices for intermediate and final goods. They can also use information to increase the value of their output. Information technology can contribute to better employment opportunities in developing countries both through improved labor market facilitation and direct employment. Using electronic job marketplaces, employers and employees can easily match the offerings with their needs. Software, service and hardware are the part of the industries in the information technology. Recently, software and services industries are more important than hardware industry because they make a significant contribution to the economies of countries, not only by creating jobs and generating tax revenues but also by increasing productivity, capability and competitiveness in almost all economic areas. The main purpose of this thesis is to analyse the development of Turkish software industry after 1 990s. The thesis tries to explain i) why developing countries should take into account information technology (IT), especially software industry, in order to become an information society; ii) how the IT affects the economic and social welfare; and iii) which countries have succeeded in software area. Moreover, it analyses the Turkish software industry, gives an examples of its deficiencies, makes its comparison with that of EU, searches for some market trends of EU software industry and suggests some solutions for the problems in Turkish software industry.