Bizans kroniklerinde 'Öteki' olarak Türkler (Komnenoslar Devri 1081-1185)
Turks as 'Other' in Byzantine chronicles (Comnenian Era 1081-1185)
  1. Tez No: 148952
  2. Yazar: ADEM TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİD POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türk-Bizans ilişkilerinde Komnenoslar devrinin (1081-1185) ayrı bir önemi vardır. Onikinci yüzyıl Bizans kroniklerinden Anna Komnena'nın Alexiade, loannes Kinnamos ve Niketas Khoniates'in Historia'sı incelendiğinde bu görülür. Biz bu çalışmada bahse konu kroniklerin Grekçe neşirlerinden yola çıkarak Türk-Bizans ilişkilerini 'özne-nesne' ilişkisi bağlamında, Türklerin 'Öteki' olarak nasıl algılandığı ve Türkler karşısında Bizans'ın kendisini nasıl yorumladığını ele aldık. Çalışma içerisinde Türklere verilen adlar, Türkler için kullanılan sıfat ve benzetmeler; Türk şahıs adlarından sultan, bey ve komutan adları; Bizans devleti hizmetine giren Türk asıllı şahıslar ve Bizans devleti hizmetinden Türk tarafına geçenler ve bu şahısların unvan, görev ve sıfatları yer almaktadır. SUMMARY The Comnenos period is of special importance regarding the Turk- Byzance relations. It is evident when the twelfth century Byzance chronicles, such as the Alexiade of Anna Comnena and the Histoia of John Kinnamos and Niketas Choniates, are examined. In this study, by moving from the Greek versions of those mentioned texts above, we handle the Turk-Byzance relations in the context of 'subject-object' relations, how Turks were perceived as“Other”and how Byzance deemed itself in relation to Turks. The study includes names given to Turks, titles and images used for Turks, names of sultan, bey and commander among Turkish individual names, individuals with Turkish origin who worked for Byzance, and people who abandoned Byzance for Turkish side and their apellation, titles, and tasks.
Özet (Çeviri)