M. Reşid Rıza'nın dînî düşüncesinde ulûhiyyet-nübüvvet ve ahiret inancının temellendirilmesi
  1. Tez No: 148954
  2. Yazar: MUHSİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Muhsin ÖZDEMİR Anabilim Dalı : İlahiyat Programı : Kelam Tez Danışmanı : Prof. Dr. Yusuf Şevki YAVUZ Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans- Ekim 2004 Anahtar Kelimeler : Reşid Rıza, Dînî anlayış, Temellendirme. ÖZET M. REŞİD RIZA'NIN DÎNÎ DÜŞÜNCESİNDE ULÛHİYYET- NÜBÜVVET ve ÂHİRET İNANCININ TEMELLENDİRİLMESİ Reşid Rıza, (1865- 1935) tarihleri arasında yaşamış, dini düşüncenin yenilenmesi fikrinin öncülerinden biridir. Müfessir, muhad- dis, tarihçi, edebiyatçı ve siyaset adamı olan Reşid Rıza'nın ülkemizde görüşleri ve düşünceleri pek bilinmemektedir. Biz bu tezimizde, şahsın fikir ve düşüncelerinin tanınmasına katkıda bulunabilmek amacıyla ulu- hiyyet- nübüvvet ve ahiret ile ilgili görüşlerini ve temellendirmelerini ortaya çıkarmaya çalıştık. Kaynakların arapça olması sebebiyle metinleri anlamada ve ifade etmede birtakım zorluklar yaşadık. Düşünmediği bir fikri Reşid Rıza'ya atfetmemek için olabildiğince hassas olmaya çalıştık. Yazarımızın üstadı Muhammed Abduh'tan etkilenmesi sebebiyle zaman zaman onun görüşlerine de yer verdik. Reşid Rıza'nın selefi anlayışa sahip birisi olarak Allah'ın varlığı, sı fatları, görülmesi ve bunlarla ilgili temellendirmeleri, nübüvvet ile ilgili görüşleri ve temellendirmeleri, son olarak da ahiret problemi ve konu ile ilgili görüş ve temellendirmelerine değindik. Kelam ilminin uluhiyyet- nübüvvet ve ahiret gibi ana meseleler inde bir bütün olarak klasik anlayış ve görüşlerden ayrılmadığı, ancak bazı konuları vurgulama, altını çizme ve delilleri kullanma konusunda metod farklılığına gittiğini tespit ettiğimiz Reşid Rıza'nın iddia edildiği üzere, dinde bir reform ve değişiklik yaptığı söylenemez. III
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Muhsin ÖZDEMIR Field : Divinity Progamme : Kalam Supervior : Professor Yusuf Şevki Yavuz Degree Awarded and Date : Master- October 2004 Keywords : Reşit Rıza, religious understanding, argumenta tion. ABSTRACT LAYING A FOUNDATION OF THEOLOGY-PROPHETNESS AND OTHER WORLD BELIEF IN THE THOUGHTS OF M. RESIT RIZA. Reşit Rıza, lived between 1865 and 1935, is a pioneer in rethink ing of the religious belief. The opinions and thoughts of the Reşit Rıza, who is an interpreter of Qo'ran, specialist of hadith, historian, man of letters and politician, are not known clearly in Turkey. In this dissjerta- tion, we try to reveal ideas of him about theology- prophetness and other world. We had some problems to understand and express the studies of him because all of his works are available in Arabic language. Also, we try to be as sensitive as possible in order not to refer to him which does not belong to Reşit Rıza. Since our writer is influenced by Mu- hammed Abduh, we sometimes referred to the ideas of Abduh. Reşit Rıza belongs to selefi understanding and we touched upon his ideas about the existance of God, his attributes, and his argumen tation in these issues, his ideas about the problem of prophetness and his argumentation in this issue, and lastly his ideas about the problem of other world and argumentation. Reşit Rıza accepts the classical understanding and beliefs in is sues like Godness, prophetness and other world issues of Kalam, but have some methodological differences in some issues like using the evidences and stressing some issues. In conclusion, Reşit Rıza did not make any reform and change in religion as argued. IV