Teknolojik ev ürünlerinde tasarım-gereksinme ilişkileri (1980-2000 Yılları arası Türkiye örneği)
Design-need relationship in technological home products (The example of Turkey, Between 1980-2000)
- Tez No: 149089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT CELBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET 12 Eylül Askeri Darbesi'nin ardından Türkiye'de liberal ekonomi politikaları uygulanmıştır. Bu durum sonucunda 1980 öncesindeki gergin dönem bitmiş, kötümser hava dağılmış ve canlanma yaşanmıştır. Serbest piyasa ekonomisine geçilmesiyle Türkiye'de ithalat ve ihracatın tamamıyla serbest bırakılması sonucu ortak kullanım ürünleri kalite ve fiyat gibi faktörler açısından çeşitlilik göstermiştir. Bu esnada, 1985 - 1990 yıllan arasında köyden kente göç gün geçtikçe artmıştır. Bu durum, şehirlerde yaşayan halkın sosyo - kültürel ve ekonomik niteliklerinde görülen değişimin kendini evlerde kullanılan ürünlerde de göstermesine yol açmıştır. 1980 - 2000 yıllan arasında, öncesinde yaşanmış dönem nedeniyle, 1980 sonrasında günlük hayatta kullanıcının hizmetine sunulan ortak kullanım ürünlerinin sayısı hızla artmıştır. Bu artış karşısında, gelir düzeyi elveren kullanıcı ortaya çıkan yeni tasarımlara ilgi göstermiştir. Bunun sebebi ise 1980'lerde ortak kullanım ürünlerinin alt kolu olan beyaz ve kahverengi eşya pazanmn gelişmemiş olması, 1990'lı yıllarda ise teknolojik gelişmeler nedeniyle ürünlerin gereksinmeleri karşılarken değişim göstermiş olan yapılandır. Bu dönemde ürünlerin tasarlanma nedenleri fizyolojik ve psiko - sosyal gereksinmeleri karşılamaktır. Ürünlerin satın alma sürecinde tercih edilme nedenleri ise gerek fizyolojik gereksinmeleri pratik işlevlerle, gerekse psiko - sosyal gereksinmeleri estetik - formel ve sembolik işlevler aracılığıyla karşılamak olmuştur. Bu durumda estetik - formel ve sembolik işlevler, ürünün pratik işlevi kadar önem kazanmıştır.1980 - 2000 sürecinde, beyaz ve kahverengi eşya grubundaki gereksinme fizyolojik olmasına karşın, karşılanma sürecinde teknolojik, estetik ve sembolik işlevler statü sağlaması nedeniyle önem kazanmıştır. Elektrikli küçük ev aletleri ise fizyolojik gereksinmelerin yam sıra psiko - sosyal gereksinmeler sonucu satın alınmış veya kullanımdan çıkartılmıştır. Sonuç olarak, 1980 - 2000 yıllan arasında tasarlanmış olan kullanım ürünleri, fizyolojik gereksinmeler sonucu tasarlanıp üretilmiş fakat karşılanma sürecinde ortaya çıkan istekler psiko - sosyal, sosyo - kültürel ve ekonomik yapıdan etkilenmiştir. u
Özet (Çeviri)
SUMMARY After the military interference on 12th of September, Turkey moved to liberal economy system. In the result, the tension period before 1980 was over and the pessimistic atmosphere was dissolved and became live. While moving to liberal economy system, importation and exportation was permitted in Turkey. This case brought variety to the common use products, depending on quality and price factors. Between 1985 and 1990, the emigration from village to city was increasing. The difference in socio - cultural and economic factors, was also noticible in the commmon use products, used in the houses of city dwellers. Between 1980 and 2000, the amount of common use industrial products that were served to the consumer increased after 1980, because of the period before 1980. The consumer, whose income was capable of buying, showed great interest to the new product designs. The reason was that the white goods market, which is subtitle of common use products, was not developed in 1980 and in 1990's the products showed some differences in responding ways of needs because of the technologic developements. In this period, the reason of designing common use produts, was responding physiologic, psychologic and social needs. The preference reason, at the buying period of produts was responding both physiological needs with pratic functions and psychologic - social needs with aesthetic - sembolic functions. In this case, the aesthetic - sembolic functions have importance as the pratic function. mIn the 1980 - 2000 peripd, the need of white goods was physiological but while responding needs the aesthetic - sembolic functions became important because of the social statutes they provide. The electrical home products were being bought for responding both physiological and aesthetic - sembolic functions. Consequently, between 1980 - 2000 the common use product designs were developed according the consumer needs. IV