Kahve makinesinin pişirme haznesi tasarımı
Coffee pot design of coffee machine
  1. Tez No: 432058
  2. Yazar: EMRE KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ERDEM BOĞOÇLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde firmalar arası rekabetin artması, müşteri ihtiyaçlarının değişmesi ve hiç şüphesiz gelişen teknoloji ortaya çıkan ürünlerinde değişmesine neden olmuştur. Gün geçtikçe küçük ev aletlerinin sayısı artmaktadır. Sayıları artan küçük ev aletlerinin başında kahve makineleri gelmektedir. Piyasada kullanılan Türk kahve makinelerinin büyük bir kısmında kahvenin pişirildiği bir pişirme haznesi olup, kişi kahvesini fincana kendisi servis etmektedir. Evlerde ve özellikler iş yerlerinde, zamanın kısıtlı olduğu alanlarda insanların, tamamen otomatik olan ve temizleme ihtiyaçları bulunmayan makinelere gereksinim duyulmuştur. Tezin amacı kahve kullanıcılarının fincanlarına servis yapan, kahvenin pişirildiği haznenin temizleme ihtiyacı bulunmayan ve Türk Kahvesi'nin pişme karakteristliğine uygun olan bir pişirme haznesi tasarlamaktır. Oluşturulan konsept tasarımların fayda-değer analizi ile değerlendirilmesi ve yapılan çalışmaların prototiplenerek deneysel çalışmaların gerçekleştrilmesi hedeflenlenmiştir. Bu noktadan yola çıkarak Arçelik A.Ş Merkez ARGE biriminde Kapsüllü Türk Kahvesi Makinesi projesi kapsamında, kahveyi fincana servis yapan otomatik bir pişirme haznesi tasarlama çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışmada piyasadaki ürünler benchmark edilmiş ve patent araştırmaları yapılmıştır. Daha sonrasında konsept fikirler geliştirilerek fayda değer analiz yöntemiyle en uygun konsept belirlenmiştir. Detay tasarım bölümünde fayda değer analiz yöntemiyle ile seçilen konsept detaylandırılmış ve prototip ürünler ortaya konarak fonksiyonel testlere tabi tutulmuştur. Sonuçlar istenen değerlere ulaştığında kalıp üretim fazına geçilmiş ve sonrasında seri üretime çalışmaları başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays increased competition between companies, changes in the needs of the customers and no doubt changing technology caused development of product. Day by day the number of small appliances is increasing and number of coffee machines are becoming increasingly beginning of small household appliances. A large majority of Turkish Coffee machines used in the market and coffee is cooked in a coffee pot in which the person serves himself a cup of coffee. Homes, workplaces or in areas where people have limited time, the machine is fully automatic and has required no cleaning needs. The aim of the thesis serving cup of coffee to the users, without the need to clean the coffee pot and appropiate to the cooking characteristics of Turkish Coffee to design a coffee pot. The evaluation of the created concept designs, the prototype of the concept of creating and experimental studies were made. Starting from this point, Arçelik Central RD Turkish Coffee Machine With Capsule within the project, automatic coffee pot has started the design work about serving Turkish Coffee from automatic coffee pot to cup. In this study, it has been the benchmark product on the market and patent research was conducted. Later on conceptual ideas developed and analyzed is determined by the method most appropriate concept. Detail design concept is made prototype products are subjected to functional testing in putting forward. Results were started serial production after the production phase has started to serial production when it reaches the desired value.