Tarih öncesi çağlardan Tunç Çağı sonuna kadar Anadolu'da görülen hayvan figürlü seramikler
To appear animal figured ceramics of the prehistory period to end of the bronze time in Anatolia
  1. Tez No: 149106
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bugünkü haliyle bilinen ilk insanın hayvanla olan ilgisini başlangıç olarak ele alan ve Tunç Çağının sonuyla sınırlanan bu çalışmanın konusu: Anadolu'da görülen hayvan figürlü seramiklerdir. Bu anlamda Paleolitikte başlayan; Mezolitik, Neolitik, Kalkolitik Çağlardan geçerek devam eden ve günümüze kadar ulaşabilen Anadolu insanının bu serüveni; Tunç Çağı sonu itibariyle sınırlanmaktadır. Hayvan Figürlü seramiklerin Anadolu'da ilk görüldüğü çağ: Geç Neolitik Çağdır; ama bu uygulamaların köklerinin Paleolitik Çağa kadar uzanabildiğim görebiliyoruz. Paledlitik Çağ insammn beslenme kültürüne dayalı olarak ortaya çıkan av kültüyle mağara duvarlarında sergilenen ilk adımlar; Mezolitikte, daha da güçlenerek devam eder. Neolitiğin Erken evrelerinde kendi konutunu gerçekleştirebilen Anadolu insanı, Paleolitik ve Mezolitikte mağara duvarlarına çizdiği hayvan figürlerini; bu sefer kendi konutunun duvarlarında görmek ister. Ağaç, taş ve çamurla oluşturduğu bu konutları gerçekleştirirken çamurun şekillendirilebilir özelliklerim keşfederek; onu pişirip seramiği elde etmekte de gecikmez. Av kültüyle birlikte duvarlara aktarılan hayvan figürlerinin seramikte görülen ilk uygulamaları, gelişmekte olan inanç sistemlerini tanıtan ilk örneklerdir. Kalkolitikte çeşitlenerek daha da zenginleşen bu uygulamalar, insan yaşamının inanç bağlamında ortaya koyduğu önemli ürünleridir. Tunç Çağı içinde yer alan Koloni Dönemi'nin hayvan figürlü seramiklerinde, belirgin bir biçimde görülen nitel ve nicel gelişmenin, Eski Hitit döneminde de önemini kaybetmeden sürdüğü; fakat Tunç Çağımn sonu yani Hitit İmp. Döneminde ise; bu hızın azaldığı, kalitenin de gerilediği belirlenmiştir. Buna karşın, metalürjinin gelişimiyle ortaya konan maden eserler, bunun yam sıra özellikle taş heykel ve taş kabartmada görülen büyük gelişme; dikkati çeken ve ayrıca araştırılması gereken bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. vnı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject matter of this study, in which first look into the relationship between the first human beings and animals and then we limit it with the end of the bronze age, is animal figured ceramics. Anatolian man's adventure which passes through with Paleolithic, and continued with Mesolithic, Neolithic, Chalcolithic ages is limited to the Bronze age in this study. The first age where animal-figured ceramics were seen is young Neolithic age; however, can trace the roots of this application back to the Paleolithic age. The first steps were exhibited in the walls of caves depending on the nutritional habits of the Paleolithic man, and they continued with strength in the Mesolithic age. During the first stages of Neolithic age, the Anatolian man who managed to build his own shelter wanted to see the same figures in his home, similar to the ones that he put on the walls of caves in Paleolithic and Mesolithic ages. Having become familiar with mud while building shelters made up of wood, stone and mud, man soon created ceramic cooking mud. The first applications of animal-figured ceramics which were reflected on the cave walls along with hunting culture are the first examples to introduce the developing belief systems. Such applications that enriched in number in the Chalcolithic age are the first essential examples of belief by human beings. The obvious qualitative and quantitative development of the animal-figured ceramics of the colony stage during the Bronze age kept its importance during the early Hittite Age; however, it's find out, at the end of the Bronze age, that is the beginning of the Hittite Empire, the quality decreased and the production speed slowed down. Despite all that, metallic pieces created with the discovery of metal, and the great development in sculpture and stone relief draws our attention as a matter that deserves a thorough research. IX