Okul öncesi eğitimde anaokulları ile mimarlık-içmimarlık tasarım ilkelerine genel bakış
A general approach to architectural-interior design principles in preschool education with kindergartens
- Tez No: 149105
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN UNANSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Bu tez çalışması 6 bölümden oluşmaktadır: l.bölümde; eğitimin tanımı yapılmış, çocuğun ve toplumun gelişimi açısından eğitimin gerekliliği, amaçları ve ilkeleri incelenmiştir. Ayrıca, öğrenmenin tanımı yapılarak eğitimle ilişkisi anlatılmış, çocuğun öğrenme ortamının hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar vurgulanmıştır. Diğer yandan, çocuğun eğitim sürecinin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitimin gerekliliği, amaçları ve ilkeleri belirtilmiştir. 2.bölümde; gelişim kavramının tanımı yapılmış, çocuk gelişimim etkileyen temel ilkeler ve çocuğun gelişim evreleri açıklanmıştır. Ayrıca, çocuğun gelişim sürecindeki çevre etkileşimleri anlatılmıştır. S.bölümde; çocuğun içinde bulunduğu mekansal çevrenin niteliklerinin okul öncesi çocuk eğitimi ile ilişkileri incelenmiş, çocuk davranışlarını belirley gereksinmeler tanımlanmıştır. ren 4.bölümde; anaokulu yapılarının içinde bulunduğu fiziksel çevreyle ilişkileri, fiziksel çevrenin özellikleri ve yapının algısal özellikleri üzerinde durulmuştur. 5.bölümde; anaokulu yapılarının bileşenlerinin değerlendirilmesi sonucunda yapının gerektirdiği mekansal kurgu incelenerek, mekansal örgütleniş ilişkileri belirlenmiş, yapının işlevsel ve teknik özellikleri vurgulanmıştır. ö.bölümde; dünyadaki ve ülkemizdeki anaokullarmın tarihsel gelişimi incelenerek, anaokullarma ait örnek taraması yapılmış, bulunan örneklerin kurgusal yönleri ve mekansal örgütlenişi açıklanmıştır. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis consists of 6 chapters: In 1st chapter education is defined, the necessity of education for the development of child and community and its aims and principles are examined. The definition of learning and its relationship with education are explained, the important points while preparing the learning conditions of the child are emphasized. Furthermore, the necessity of the preschool education that is the first step of the education process of a child, its aims and principles are stated. In 2nd chapter development is defined, the basic principles which effect the development of a child and the phases of this development are explained. Besides, the interactions of a child with its environment are described. In 3rd chapter the relationship between the preschool education of child and the qualities of its environment is examined, the needs that determine the child's behaviour are defined. it* In 4 chapter the relationship of the kindergartens with their physical environment, the properties of the physical environment and the perceptional properties of the building are emphasized. In 5th chapter as a result of the examination of the components of the kindergarten buildings, space concept which the building requires is explained, its space organization is observed and the functional and technical properties of the building are emphasized. In 6th chapter the historical development of kindergartens in Turkey and the rest of the world is studied, a number of examples for kindergartens are given and their conceptional properties and space organization are explained. IV