92 numaralı Mühimme Defteri (özet ve transkripsiyon)
  1. Tez No: 149131
  2. Yazar: SELÇUK OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİMŞİRGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu olan 92 No'lu Mühimme Defteri 1067-1069 H. / 1656- 1658 M. tarihleri arasındaki olayları içermektedir. Altmış dokuz sayfadan oluşan defterde siyâsî, sosyal ve ekonomik alana ait toplam 319 hüküm vardır. Daha özelde, haydutluk faaliyetleri, vakıfların çalışmalarındaki ve ticarî faaliyetlerdeki aksaklıklar, reâyâmn birbirleriyle olan ilişkileri, vergilerin toplanmasındaki usulsüzlükler ve reayaya karşı keyfî muameleler defterin başlıca konulandır. Çalışmada; bu dönemde meydana gelen bazı olaylar, mühimmede adı geçen şahsiyetler, başlıca konular ve hüküm özetleri yer almaktadır. Hüküm özetleri benzer çalışmalardan ve yayınlanmış mühimmelerden farklı olarak transkripsiyonların üzerinde değil, ayrı bir bölüm olarak verilmiştir. Hüküm özetlerinden sonra sırasıyla; mühimme defterinin transkripsiyonu, bibliyografya ve yer, meslek, müessese vb. adları belirtici şekilde hazırlanmış kapsamlı bir indeks bulunmaktadır. Sözcüklerin mühimmede kullanılan anlamı dikkate alınarak ve defterin anlaşılması için yapılan sözlük çalışması ile defterin aslı ekler bölümündedir. Dönemin siyasî, sosyal ve iktisadî durumu hakkında bilgiler ile devletin icrââtları, mevcut sorunlara bakışı ve bu konulara karşı hassasiyetlerini içermesi bakımından adı geçen defter alamna ilişkin birinci elden bir kaynak olarak nitelendirilebilir.IV daima yanımda olan Sayın Eylem ALTAN'a ve yakınlıklarından ötürü enstitümüzün sekreteri Sayın Metin KAYA'ya ve tüm enstitü çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is the Mühimme Register (Mühimme Defteri) of number 92, which includes events between 1067-1069 A. D. / 1656-1658 A. H. The Register includes total 313 verdicts about political, social and economic topics. In particular, its content covers topics such as brigandage, problems related to the activities of foundations and economic area, relationship among people, corruptions regarding tax collection and arbitrary treatments towards people. The study contains some events that took place during that period, people mentioned in the Register, main topics and verdicts' summaries. Different from similar studies and published registers in this field that provide summaries on the transliteration, summaries are examined as a separate chapter in this work. Following verdicts summaries, there are the transcription of the Mühimme Register, bibliography, and a detailed index arranged according to the names of place, occupations and associations. The Appendices include the original text and a glossary, where in the meanings of terms are given as used in the register, to help in understanding the Register. Since the Register includes substantial information with respect to political, social and economic situation of that period, the perception of the state towards existing problems and its administration, it can be considered as a primary resource in this field.