Türkiye 1.Erkek Voleybol ligi maçlarında uygulanan hücum ve savunma organizasyonlarının karşılaştırmalı analizi ve maç sonuçlarına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect to the match results and the comprasion analysis of offence and defence organizations in the First Volleyball Male League on Turkey
  1. Tez No: 149147
  2. Yazar: ABDULLAH CANİKLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
1- ÖZET Türkiye 1. Erkek Voleybol Ligi Maçlarında Uygulanan Hücum ve Savunma Organizasyonlarının Karşılaştırmalı Analizi ve Maç Sonuçlarına Etkisinin İncelenmesi Bu araştırmanın amacı Türkiye Erkekler 1. Voleybol Ligi maçlarındaki hücum ve savunma organizasyonlarının yapısı ile ilgili verilerin belirlenmesi ve sonucu etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Araştırmada 2003-2004 sezonlarında Türkiye Voleybol l.Ligi'nde yer alan erkek voleybol takımlarının oynadıkları müsabakalardaki maç görüntüleri kullanılmıştır. Bu araştırmaya göre, sadece Türkiye Ligi'nde klasman maçlarında oynanan 60 erkek maçı alınmıştır. Türkiye Voleybol l.Ligi 2003-2004 sezonunda yer alan 16 erkek takımının en az bir maç görüntüsü araştırmada kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan maç görüntüleri, 2003- 2004 sezonunda oynanan maçlar maçların oynandığı spor salonlarında, kamera tüm oyuncuların hareketleri rahatça görülebilecek şekilde tribünde yüksek bir yere yerleştirilerek kaydedilmiş, bazı maçlar ise kulüp arşivlerinden temin edilmiştir. Araştırmada incelenen parametrelere ait veriler ve şekiller Data Volley istatistik programı kullanılarak elde edilmiştir. Data Volley istatistik programı kısaca bütün takımın ya da oyuncuların voleybolda kullanılan tekniklerin ( pas, servis, servis karşılama, defans, atak, blok ) birbirleriyle olan ilişkisini (servis-sevis karşılama, atak-blok, atak-defans) ve bunların istatistiksel değerlerini içermektedir. Bu araştırmada elde edilen veriler IBM uyumlu bir bilgisayarda SPSS for Windows istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin galip takım ve mağlup takım olarak betimleyici analizleri (X ve SS) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
2- SUMMARY The Investigation Of The Effect To The Match Results And The Comparison Analysis Of Offence And Defence Organizations İn The First Volleyball Male League On Turkey The purpose of this study was to investigate the factors related to structure of offence and defence organizations in the first volleyball male league on Turkey. The match images of volleyball teams in the first league (2003-2004) was recorded by helping the camera and also some were taken from archives of teams. Totally sixty male matches were investigated within the sixteen male team which playing in the first volleyball league on Turkey. All data and figures of parameters were provided by using Data Volley Statistical Program which includes the various technics (pass, service, service control,attack, block and service-service control, attack-block, attack-defence relations) and the statistical values of players and teams in volleyball. Data in this study was analysed by using SPSS Program for Windows. Descriptive analysis (X and SS) was made for a winner and a defeat team.