İki hızlı kanin retraksiyonu yönteminin karşılaştırılması: Alveolar kemik distraksiyonu ve periodontal membran distraksiyonu
Assesment and comparison between two rapid canine retraction tecniques: Alveolar bone distraction osteogenesis versus periodontal membrane distraction osteogenesis
- Tez No: 149148
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL BİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
1.0ZET Hızlı kanin retraksiyonu sağlamak amacıyla iki farklı distraksiyon osteogenez yöntemi uygulanmıştır. Bir tarafa, alveolar kemik distraksiyonu (AKD) diğer tarafa periodontal membran distraksiyonu (PMD) uygulanmıştır. Bu amaçla yaş ortalamaları 17.8 olan 9 hastada 18 maksiller kaninin hızlı retraksiyonu yapılmıştır (9 sağ, 9 sol). Distraksiyon amacıyla prefabrike, dişe yapışan, intraoral, modifiye vidalar kullanılmıştır. Apareyler minor cerrahi operasyondan hemen sonra yerleştirilmiş, 3 günlük bekleme periodundan sonra günde 0.5 mm aktive edilmiştir. Her hastada sağ maksiller kanin AKD ile soldaki maksiller kanin PMD ile distrakte edilmiştir. AKD tarafında diş hareketi translasyonla birlikte distal kron devrilmesi (9.4°) şeklindedir; PMD tarafında da translasyon ve distal kron devrilmesi (12°) birlikte gerçekleşmiştir. Retraksiyon hızı AKD tarafında 0.27 mm/gün, PMD tarafında 0.25 mm/gün olarak eşit hızda gerçekleşmiştir. Posterior bölgedeki ankraj kaybı AKD tarafında 1.5 mm, PMD tarafında 2 mm dir. Uzama miktarı AKD tarafında kaninlerde 0.1 mm molarlarda 1.1 mm, PMD tarafında kaninlerde 0.2 mm molarlarda 0.2 mm olarak bulunmuştur. Kemik oluşumu ve yeniden şekillenmesi her iki teknikte de optimum seviyededir. Uzun kon paralel teknikle ve hazırlanan radyografik splintle elde edilen standart periapikal radyografiler üzerinde yapılan incelemede her iki tekniğin de kök rezorbsiyonuna yol açmadığı izlenmiştir. İki teknikte de, retrakte edilmiş kaninler vitalometrik muayenelerinde duyarlılıklarında azalma göstermiştir. Hastalara verilen ağrı skalasına göre hastalar dinlenme pozisyonunda ağrı hissetmediklerini rapor ettiler. Sadece bazı hastalar sağ, sol kanin dişleri ve arka dişleriyle ısırırken orta derecede ağrı hissettiklerini rapor ettiler. Bu rahatsızlık sol tarafta (PMD tarafında) daha etkilidir. Sonuç olarak hızlı kanin retraksiyonunda AKD yöntemi PMD yönteminden daha etkili olarak bulunmuştur. Buna rağmen her iki yöntem de etkili olup çevre dokulara herhangi bir zararlı etkileri görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Assesment and Comparison Between Two Rapid Canine Retraction Techniques: Alveolar Bone Distraction Osteogenesis versus Periodontal Membrane Distraction Osteogenesis Two modalities of distraction osteogenesis were tangled in one clinical setting to asses and compare their efficiency in providing rapid canine retraction. In 9 patients with an initial mean age of 17.8 years, rapid retraction of 1 8 maksillary canines (including 9 right and 9 left ) was carried out with custom- made, tooth-borne, intra-oral, unidirectional distraction devices utilizing modified jackscrews, which were inserted immediately after a minor surgical intervention and activated 0.5 mm a day after a three-day latency period. In each patient, the right maxillary canine was retracted by alveolar bone distraction (ABD) and the left one was retracted by periodontal membrane distraction (PMD). The nature of tooth movement was translation with distal crown tipping (9.4°) at the ABD side, also it was a combination of translation and distal crown tipping (12°) at the PMD side. Retraction rate was almost the same, at the ABD side 0.27 mm/day, at the PMD side 0.25 mm/day. Anchorage loss in the posterior segment was 1.5 mm at the ABD side, 2 mm at the PMD side. Alveolar bone distraction side; the avarage extrusion rate was 1.1 mm in first molars and 0.1mm in canines. Periodontal membrane distraction side; the avarage extrusion rate was 0.2 mm in first molars and 0.2mm in canines. Bone formation and remodelling was optimal in both modalities. Root resorption was absent in both modalities as was shown by standard periapical radiography utilizing long cone paralleling technique in conjuction with custom-made radiographic splints. In both groups, canines gave positive responses at higher thresholds to the electronic pulp testing which indicated decreased sensitivity. Periodontal health was monitored pre-treatment and minimal changes were noticed post-treatment for both techniques. Patients reported no pain while they were in rest position