Lise öğrencilerinin atılganlık düzeyi ve benlik kavramı üzerine atılganlık eğitiminin etkisi
High school students' assertivitness training effect on assertivitness level and self-concept
- Tez No: 149345
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
1. ÖZET Lise Öğrencilerinin Atılganlık Düzeyi Ve Benlik Kavramı Üzerine Atılganlık Eğitiminin Etkisi Bu çalışmada, lise öğrencilerinin atılganlık düzeyi ve benlik kavranılan üzerine atılganlık eğitiminin etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Ön-test son-test kontrol gruplu düzende gerçekleştirilen araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İli Şişli İlçesi Mecidiyeköy Lisesinde öğrenim gören 1 067 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise.95. güven aralığında ve.90 gücünde 34 öğrenci deney, 34 öğrenci girişimli kontrol ve 36 öğrenci girişimsiz kontrol grubu olmak üzere toplam 104 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem seçme aşamasında M.E.B.Mecidiyeköy Lisesi'de hazırlık, Lise 1, Lise 2 ve Lise 3. sınıflarında öğrenim gören tüm öğrencilere Öğrenciyi Tanıtıcı Anket Formu, Rathus Atılganlık Envanteri uygulanmış ve Rathus Atılganlık Envanteri Puanı 50'nin üzerinde ve 10'un altında olan öğrenciler belirlenmiştir. Bu öğrencilerin değerlendirilmesi sonucunda Mecidiyeköy Lisesi profilini yansıtan tabakalı örnekleme ve kur' a yöntemi ile belirlenen, çalışmaya katılmada istekli, cinsiyet, yaş ve Rathus Atılganlık Envanteri Puanı açısından benzer özellik gösteren öğrenciler çalışmaya dahil edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere on seanslık yapılandırılmış“atılganlık eğitimi”uygulanmış; girişimli kontrol grubuna plasebo etkisi yapacak“sınav kaygısı ile başa çıkma”konulu on seanstan oluşan tek taraflı bir eğitim verilmiş, girişimsiz kontrol grubuna ise herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Deney ve kontrol gruplarına uygulamanın başında öğrenciyi tanıtıcı anket formu, Rathus Atılganlık Envanteri, Piers Harris'in Öz Kavram Ölçeği; uygulamanın sonunda, 1. ayda ve 3. ayda Rathus Atılganlık Envanteri, Piers Harris'in Öz Kavram Ölçeği uygulanmıştır.Deney ve kontrol gruplarının eğitim öncesi bireysel özellikleri, Rathus Atılganlık Envanteri Puanı ve Piers Hanisin Çocuklar İçin Öz-Kavrarnı Ölçeği ve Alt Boyutları Puanlan karşılaştınlmış; deney grubu, girişimli kontrol grubu ve girişimsiz kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deney ve kontrol gruplannın eğitim sonrası, eğitim sonrası birinci izlemde ve eğitim sonrası ikinci izlemde Rathus Atılganlık Envanteri Puanı karşılaştınlmış; deney grubunun Rathus Atılganlık Envanteri Puanı girişimli kontrol ve girişimsiz kontrol gruplanna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (F=7.290, p=0.001; F=5.19, p=0.007; F=5.136, p=0.008 ) Deney grubunun eğitim öncesi, eğitim sonrası, birinci ve ikinci izlemde aldığı Rathus Atılganlık Envanteri puanı karşılaştınlmış, eğitim sonrası, birinci izler ve ikinci izlem puanlan eğitim öncesi puanına göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (F=7.935, p=0.000).. Deney grubunun eğitim öncesi, eğitim sonrası, birinci ve ikinci izlemde aldığı Piers Harris'in Çocuklar İçin Öz-Kavrarnı Ölçeği ve Alt Boyutlan Puanlan karşılaştınlmış, Kaygı alt boyutundan eğitim sonrası, birinci izlem ve ikinci izlemde alınan puanlar eğitim öncesi puanına göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (F=2.893, p=0.038). Girişimsiz kontrol grubunun ve girişimli kontrol gurubunun eğitim öncesi, eğitim sonrası, birinci ve ikinci izlemde aldıklan Rathus Atılganlık Envanteri Puanı ve Piers Harris'in Çocuklar İçin Öz-Kavramı Ölçeği ve Alt Boyutlan Puanlan karşılaştınlmış ve anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmamız sonucunda eğitim öncesi benzer olan atılganlık düzeylerinin eğitim sonrası deney grubunda, girişimli ve girişimsiz kontrol gruplanna göre anlamlı derecede yükselmesi, uygulanan atılganlık eğitimi programının öğrencilerin atılganlık düzeylerine katkı sağladığını düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY High School Students' Assertivitness Training Effect on Assertivitness Level and Self-Concept The intend of this research is to determine the assertivitness training effect on assertivitness level and self-concept of high school students. The research is implemented on front-test last-test control group system and the environment is composed of 1067 students having education in the M.E.B Istanbul, Şişli, Mecidiyeköy High School. The sampling of this research is composed of 34 experiment group students with confidence interval of 95 and power of 90, 34 initiative control group students and 36 un- initiative control group students which makes total sum of 104 students. In the selection phase, Students Identifying Survey and Rathus Assertivitness Shedule were applied to all the M.E.B Mecidiyeköy High School prep, lyceuml, lyceum2, lyceum 3 students and the ones who got more than 50 and less than 10 points were designated. After the evaluation, the students who were designated by categorized sampling and lot method and who reflect the Mecidiyeköy High School profile, ambitious to participate the research, indicating similar gender and age features to each other and who got similar Rathus Assertivitness Shedule grades were icluded to the research. An average 10 sessions of structured“assertivitness training”were applied to experiment group students; a unilateral training composed of 10 sessions on the making placebo effect topic“dealing with examination anxiety”were given to initiative control group, no interference was applied to un-initiative control group.Experiment and control groups' individual features before training, Rathus Assertivitness Shedule grades and Piers Harris' Self Concept in Children Scale and sub group points were compared and no significant difference was found between the experiment group, the initiative control group and the un-initiative control group. After the training of experiment and control groups, Rathus Assertivitness Shedule Grades on the after-training first view and after-training second view were compared; Rathus Assertivitness Shedule Grade of the experiment group was found significantly high, compared to initiative and un-initiative control groups. Rathus Assertivitness Shedule Grades that the experiment group got before training, after training, at first view and after-training second view were compared; after-training, first view and second view grades were found significantly high, compared to before-training grades. Piers Harris' Self Concept in Children Scale and sub group points that the experiment group got before training, after training, first and second views were compared, points taken from anxiety sub group before training, after training, first view and second view were found significantly high, compared to before-training grades. Rathus Assertivitness Shedule Grades and Piers Harris' Self Concept in Children Scale sub group points that the un-initiative control group and the initiative control group got before training, after training, first and second views were compared and no significant difference was found. At the conclusion of our research, the after-training experiment group's assertivitness level which shows similarity to the before-training, has increased significantly, compared to the initiative and un-initiative control groups. We believe that this increasement makes a contribution to students that the assertivitness training programme is applied to.