Sağlam ve demineralize edilmiş mine üzerine uygulanan topikal fluridlerin etkisinin mikrosertlik ve lazer fluoresens yöntemleriyle in-vitro ve in-situ olarak incelenmesi
In vitro and in situ investigations of topical flouride applications on sound and demineralized enamel using microhardness and laser fluorescence methods
- Tez No: 149346
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ MENTEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
1. ÖZET Araştırmamızdaki amacımız, in-vitro ve in-situ çalışma ile sağlam ve çürük benzeri lezyon oluşturulmuş mine üzerine fluorid preparatlarmm de- ve remineralizasyondaki etkilerini hem yüzey mikrosertlik hem de lazer fluoresens (LF) yöntemi ile inceleyerek; topikal fluorid uygulamalarının basanlarını karşılaştırmak, fluoridli diş macunu uygulamasının etkisini incelemek ve kombine fluorid uygulamalarının karşılaştırmalarını yapmaktır. Ayrıca in vitro ve in situ çalışmaların paralelliğini değerlendirmek, LF cihazının etkinliğini gold standart kabul ettiğimiz mikrosertlik yöntemi ile karşılaştırarak değerlendirmek amaçlanmıştır. İn vitro çalışmada, 96 adet mine örneğine pH siklüs modeli uygulanmış, örnekler günde 2 kez Vz saat demineralize, geri kalan zamanlarda ise remineralize solüsyonlarında tutulmuştur. Diş macunu uygulaması yapılan gruplarda günde 2 kez 2 dakika 1400 ppm F içeren solüsyon uygulanmıştır. Sağlam ve demineralize mine örnekleri, önce diş macunu uygulamasına göre 2 gruba, sonra topikal fluorid uygulamasına göre 3 'er alt gruba ayrılmıştır. İlk gruplar kontrol, ikinci gruplara jel (%1.23 F, APF ), üçüncü gruplara ise vernik (%2.26 F, Duraphat) uygulanmıştır. Örneklerden; başlangıç, lezyon oluşturulduktan sonra, 1. ve 4. haftada mikrosertlik ve LF ölçümleri yapılmıştır. Mikrosertlik verilerine gore; sağlam minede demineralizasyonu önlemede, lezyon oluşturduğumuz minede, remineralizasyonu artırmada diş macunu uygulanan grup uygulanmayan gruba göre daha başarılı bulunmuştur. Sağlam minede demineralizasyonu önlemede, lezyon oluşturduğumuz minede remineralizasyonu artırmada bir defa vernik uygulaması kontrole göre başarılı olmuştur, sağlam minede jelin başarısı ancak 4. haftada çıkmıştır. Kombine fluorid uygulamalarında demineralizasyonu önlemede en başarılı grup diş macunu ile verniğin birlikte uygulanmasıdır, diş macunu varlığında jel uygulaması anlamlılığım kaybetmektedir, remineralizasyonu artırmada ise diş macunu ile vernik uygulaması 1. haftada anlamlı fark oluşturmuştur. İn vitro çalışmada, LF mikrosertliğe göre sağlam mine örneklerinde düşük, lezyon oluşturulmuş mine örneklerinde yüksek korelasyon göstermiştir.İn situ çalışmada mikrosertlik verilerine göre, sağlam mine örneklerinde vernik uygulaması daha başarılı bulunmuş, lezyon oluşturulmuş mine örneklerinde ise gruplar arasında fark bulunmamıştır. LF ile mikrosertlik verileri arasında ise hem sağlam minede hem çürük benzeri lezyon oluşturulmuş minede yüksek bir korelasyon bulunmuştur. İn situ çalışma sonuçlan in vitro değerlerle kıyaslandığında, örneklerde meydana gelen demineralizasyonun saptanmasında başarılı bulunmuşken, remineralizasyonun saptanmasında başarısız bulunmuştur. Bunun sebebinin ağız ortamının multi-faktörel yapısından olduğu düşünülmüştür. LF ise in situ çalışmada, in vitro çalışmadan daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY IN VITRO AND IN SITU INVESTIGATIONS OF TOPICAL FLUORIDE APPLICATIONS ON SOUND AND DEMİNERALIZED ENAMEL USING MICROHARDNESS AND LASER FLUORESCENCE METHODS The aim of this investigation was to study de- and remineralization effects of fluoride applications on sound and demineralized enamel samples in the in- vitro and in- situ conditions. These effects were evaluated by using surface microhardness and laser fluorescence (LF) methods. Furthermore our objective was to compare the success rate of different topical fluoride applications; to study the effects of fluoridated toothpaste usage and to compare combined fluoride applications. In addition, the comparability of in vitro and in situ studies was evaluated and the efficiency of LF device was assessed on the microhardness method which was accepted as a gold standard. In the in-vitro study, pH cycle model was applied to 96 enamel specimens. The specimens were kept in the demineralizing solution twice a day for !4 hour and then in remineralizing solution during the day. The sound and demineralized enamel specimens were divided in 2 groups according to toothpaste application and further to 3 subgroups according to topical fluoride application. In the toothpaste groups, the specimens were kept twice a day for 2 minutes in a solution containing 1400 ppm F. The first sub-groups in each group were left as control whereas APF gel was applied (1.23% F, Sultan) to the second groups and a fluoride varnish (2.26% F, Duraphat) to the third. The microhardness and LF measurements were performed at the beginning, after demineralization and at 1st and 4th weeks of the experiment. According to microhardness results, prevention of the demineralization and increase of the remineralization were more evident in the toothpaste group than the non-toothpaste. Same effects were also significantly different for the single varnish application than the control group however the success of gel application was seen only at the 4th week. The most effective group for prevention of demineralization was the combination of toothpaste and fluoride varnish amoung the combined fluoride groups. In presence of toothpaste the APF gel application was insignificant. For theremineralization, again combined toothpaste and varnish application was significantly different during the 1st week than the control. In the in- vitro study, LF showed low correlation in sound and high correlation in demineralised enamel specimens to the microhardness test. hi-situ study showed that varnish application was more effective in sound enamel, whereas there was no difference between the demineralized groups. LF and microhardness showed high correlation when sound and demineralized enamel specimens were analysed. The in-situ results of LF seemed to be successful in determining the demineralization, but unproductive in determining the remineralization when compared to in- vitro measurements. Finally, LF was found to be more efficient in in-situ than in-vitro. The reasons of these dissimilarities could be the multifactorial uncontrolled structure of the oral cavity.