Sosyal reklamlar ve benetton örneği
Social advertising and benetton
  1. Tez No: 149364
  2. Yazar: TOLGA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Ç.Tolga Akyüz : İletişim Bilimleri : Reklamcılık ve Tanıtım : Doç. Dr. Funda Savaş Gün : Yüksek Lisans - Mart 2004 : Sosyal Reklamcılık, Benetton Reklamcılığın bir türü olan sosyal reklamlar, toplum yararına çalışmalarda sıkça kullamlmaktadır. Amacın toplumda olumlu yönde davranış ve tutum değişikliği yaratmak olduğu sosyal reklamcılık, Benetton tarafından ticari reklamcılığın yerine kullanılmaktadır. Yıllarca Benetton reklamlarım hazırlayan Oliviero Toscani'nin reklamcılık anlayışı doğrultusunda, reklamlarda Benetton ürünleri yerine AİDS, ırkçılık, savaş, barış gibi toplumsal sorunlar yansıtılmıştır. Bu çalışmada ile Benetton'ın reklamlarının içerikleri incelenmiş ve bu reklamların birer sosyal reklam mesajıyla yayınlandığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Name and Surname Field Program Supervisor Thesis Type and Date Key words : C. Tolga Akyuz : Communication Sciences : Advertising : Assist. Prof. Dr. Funda Savas Gun : Master of Science Thesis - March 2004 : Social Advertising, Benetton The social advertising, one of the types of advertising, is used very oftenly for comunities advantage. Social advertising, that is for changing the communities behavior and attitude in a positive way is used by Benetton instead of commercial advertising. Oliviero Toscani, who had been created Benetton's advertisements for years, has a different understanding in advertising. He showed social problems in his ads, instead of Benetton's products. In this study, the content of Benetton's ads was examined and it was concluded that these ads were published as social ads. u