Sosyal medyada etkileyiciler ve aldatıcı reklamlar: Türkiye'de reklam kurulu kararları örneği
Influencers and deceptive advertisements in social media: An example of advertising board decisions in Turkey
  1. Tez No: 962861
  2. Yazar: RUKİYE TAŞDELEN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tezde sosyal medya etkileyicileri tarafından sosyal paylaşım ağlarında kadın bedeni üzerinden yapılan aldatıcı reklam taktiklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Dijitalleşme sürecinde yaşanan gelişmelerle birlikte reklamcılık anlayışında da değişiklikler olmuş yeni uygulama yöntemleri ortaya çıkmıştır. Yaşanan değişiklikler ile gündeme gelen bazı yeni reklam uygulamalarında, hüküm sürmekte olan reklam hukukuna aykırı düşen sonuçları gözlemek mümkündür. Kapitalist düzenin tüketim ekseninde devamlılığının sağlanması adına kadın tüketiciler, tüketim mallarının talebinin arttırılmasında cezbedici bir seçenek olarak görülmüştür. Söz konusu düzen içinde, dijitalleşmeyle birlikte yeniden şekillenen reklamcılık uygulamalarında, sosyal medya etkileyicileri yeni bir pazarlama uygulamasının da parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya etkileyicilerinin benimsediği bazı reklam ve pazarlama uygulamalarında ise kadın bedenini, ticaret öznesi bir meta olarak gören, sağlık alanına, kar odaklı bir anlayışla yaklaşılan stratejilerle karşılaşılmaktadır. Bu çerçevede, tezde sosyal medya reklamlarında kadın bedeninin sağlıklı olması vaadiyle kullanılan aldatıcı taktiklerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu amaç doğrultusunda Türkiye'de reklamların denetimi konusunda faaliyet gösteren önemli kurumlardan olan Reklam Kurulu kararlarına konu olan,“aldatıcı reklam”kapsamında değerlendirilen, sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan reklamlar incelenmektedir. Bu kapsamda yer alan Kurul kararları, içerik analizi yöntemi kullanarak incelenmiş olup, elde edilen bulgular, konu ile ilgili alanyazından ve mevzuattan yararlanılarak tartışılmaktadır. Araştırma ve inceleme sonucunda belirtilmesi gereken noktalardan biri, kadın bedeninin aldatıcı reklamlarda yoğun biçimde kullanıldığıdır. Bunun yanı sıra, genel olarak, tüketicinin aldatıcı reklamlara karşı korunmasında alınan hukuki önlemlerin, özelde ise Türkiye'de faaliyet gösteren Reklam Kurulu denetiminin ve verdiği kararlarının, sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan reklam ve tanıtımları, aldatıcılık yönünde inceleme ve yön gösterme bakımından yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the deceptive advertising tactics used by social media influencers on women's bodies on social media networks. With the developments in the digitalization process, there have been changes in the understanding of advertising and new application methods have emerged. In some new advertising practices that have come to the fore with the changes experienced, it is possible to observe results that are contrary to the prevailing advertising law. In order to ensure the continuity of the capitalist order on the consumption axis, female consumers have been seen as an attractive option in increasing the demand for consumer goods. Within this order, in advertising practices that have been reshaped with digitalization, social media influencers also appear as part of a new marketing practice. In some advertising and marketing practices adopted by social media influencers, strategies that see the female body as a commodity subject to trade and approach the field of health with a profit-oriented understanding are encountered. In this context, the aim of this thesis is to examine the deceptive tactics used in social media advertisements with the promise of a healthy female body. In line with the purpose in question, advertisements made by social media influencers, which are considered as“deceptive advertisements”and are subject to the decisions of the Advertisement Board, which is one of the important institutions operating in the field of advertisement control in Turkey, are being examined. The Board decisions included in this scope are examined using the content analysis method and the findings obtained are discussed by utilizing the relevant literature and legislation. One of the points that should be noted as a result of the research and examination is that the female body is used intensively in deceptive advertisements. In addition, it has been concluded that the legal measures taken in general to protect the consumer against deceptive advertisements, and in particular the inspection of the Advertisement Board operating in Turkey and its decisions, are not sufficient in terms of examining and guiding advertisements and promotions made by social media influencers in terms of deception.