Türkiye'nin kalkınma sürecinde bir aktör olarak Devlet Planlama Teşkilatı
As an actor state planning organization in Turkey's development process
  1. Tez No: 149372
  2. Yazar: ÜMİT AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler ÜmitAKÇAY İktisat Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Doç. Dr. Mehmet Türkay Yüksek Lisans - Temmuz 2004 Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Sermaye Birikim Süreci, Aktör. ÖZET TÜRKİYE'NİN KALKINMA SÜRECİNDE BİR AKTÖR OLARAK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Bu çalışmanın amacı, Devlet Planlama Teşkilatı'nın Türkiye'nin kalkınma sürecinde bir aktör olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğinin ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada kullanılan yöntem, ilgili dönemlere ait gazete ve dergi taraması ile 1960'lardan bugüne DPT'de görev yapmış ve halen görev yapmakta olan, ayrıca görev yaptıkları dönemle ilgili temsil kabiliyeti olduğu düşünülen plancılarla mülakatlar yapılması şeklindedir. Bu bağlamda çalışmanın ana sorunsalı, sermaye birikim süreci temel alınarak, DPT'nin kurum tarihi çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda ise, siyasal iktidarlar, özel sektör ve sermaye birikim süreci açısından DPT'nin aktörlük misyonunu yerine getirdiği, ancak Yön çizgisi ve ilk plancılar açısından bir aktör olarak değerlendirilemeyeceği görülmüştür. n
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords ÜmitAKÇAY Economics Development Economics and Economic Growth Assoc. Prof. Dr. Mehmet Türkay Master -July 2004 State Planning Organization (SPO), Capital Accumulation Process, Actor. ABSTRACT AS AN ACTOR THE STATE PLANNING ORGANIZATION IN TURKEY'S DEVELOPMENT PROCESS The aim of this study is to show mat whether the State Planning Organization has an active role as an actor in development process of Turkey. With this aim, (a) Printed materials such as newspapers and periodicals have been searched, and (b) Face to face interviews have been made with the eight planning expert and the officials since the 1960's. The core of the study is exarnining the establishment history of the State Planning Organization, with the base of capital accumulation process. According to the results of the study; (a) SPO has been accepted as an actor in Turkey's development process by the private sector, governing political elite and capital accumulation process, (b) On the other hand, the journal of Yön writers and the First Planning Experts did not agree that SPO was an actor. HI