Contribution of motivational needs on the internet usage
Motivasyonel ihtiyaçların internet kullanımına etkisi
- Tez No: 149373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı temel olarak kişilerin motivasyon ihtiyaçları ile yeni teknolojilerin kullanımının ilişkisini irdelemektir. Bu amaç doğrultusunda günümüzdeki yeni teknolojiler açısından bu amaca en uygun olanı ve en geniş çaplı kullanım alanına sahip olarak internet bağımlı değişken olarak saptanmıştır. Motivasyon teorileri açısından incelendiğinde ise McCIelIand'ın motivasyon ihtiyaçları teorisi ile internet kullanımı arasında bir ilişki olacağı öngörülmüştür. »Dolayısı ile çalışmada McCIelIand'ın teorisindeki her bir motivasyon ihtiyacı açısından, internet kullanımının ilişkisinin olup olmadığı, ve bu motivasyondaki artış ile internet kullanımının artıp artmayacağı incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Üniversite öğrencileri denek olarak seçilmiştir. Daha sonra seçilen gruba bu amaç doğrultusunda geliştirilen anket uygulanmış, ve elde edilen sonuçlar SPSS adlı bir istatistik programı yardımı ile analiz edilmiştir. Son olarak bu çalışmada elde edilen bulgular yorumlanmış ve sonuçlardan çıkarımlar yapılarak hipotezlerin doğruluğu tartışılmıştır. Sonuç olarak achievement (başarma ihtiyacı) motivasyonun internet kullanımı üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Buna göre kişideki achievement motivasyonu artıkça internet kullanımı artmaktadır. Fakat affiliation (sosyalleşme ihtiyacı) power (güç ihtiyacı) motivasyonuları ile ilgili hipotezler ancak kısmi olarak kabul edilebilmiştir, zira sadece bazı boyutlar açısından internet ve bilgisayar kullanımı üzerinde ilişki bulunabilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde internet kullanım yıllan, bilgisayar ve interneti çalışma amaçlı kullanma, sıklıkla kullanılan bilgisayar programlarına hakimiyet ve internet kullanımındaki yeti ve yetenekler açılarından basan ihtiyacı (nAch) motivasyonun pozitif katkısı olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında güç ihtiyacı motivasyonu (nPow) açısından pozitif katkı sadece internet kullanım yılları ve sıklıkla kullanılan bilgisayar programlarına hakimiyet alanlarında ortaya çıkmaktadır. Sosyalleşme ihtiyacı ise (nAfî) özellikle internete bağlanma sıklığında ortaya çıkmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate the contribution of motivational needs on the usage of new technologies. For this aim, Internet has been chosen as the most widely used also the most suitable for this situation, among all new technologies. It was also predicted that, the motivational needs theory of McClelland might be contributed to internet usage frequenices of human beings. Therefore, it was investigated if there was a contribution of McClelland' s theory's each motivational need on the internet usage, and whether or not the internet usage rates increase with the increasing motivational needs of individuals. In order to find this contribution, university students were selected as the sampling frame. Then a questionnaire, which has been developed for this aim, was applied to this sample, and the results were analyzed by a statistical program called SPSS. Lastly, the findings of this study were explained, and by examining the results, the truth of the hypothesis were interpreted. Finally, the first hypothesis stating the achievement motivation and the internet usage rates was accepted. In other words, people who have higher need for achievement would be willing to use internet more. But the other hypothesis about the affiliation and power motivations were partly accepted because the results showed that there were some few dimensions showing a contribution between the power and affiliation needs and the internet usage. According to the results a high need for achievement motive would contribute positively on the internet usage according to the length of time being on internet, usage of computers and internet for studying purposes, advancement in using computer programs and happiness with internet usage skills. Although a high need for power would contribute positively on the internet usage according to the length of time using internet and advancement in using computer programs. Lastly a high need for affiliation would contribute positively on the internet usage according to the frequency of log-in and and advancement in using computer programs, while there is also a positive contribution of affiliation motive on the frequency of internet usage. vm