Hat sanatı açısından Tuhfe-i Hattâtîn
Tuhfe-i Hattatin view from the point of caligrafic art
  1. Tez No: 149402
  2. Yazar: EBRU SÜSLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışma; 170'i aşkın yazma nüsha incelenerek oluşturulmuş, hat sanatı açısından çok zengin bir kaynak olan Tuhfe-i Hatiâtîn adlı eserden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümü; Tuhfe-i Hattatın isimli eserin tanıtımı, ne zaman yazıldığı, bölümleri, hangi kaynaklardan faydalanılarak yazıldığı, kitabın yazma nüshaları, ayrıca eserin yazarı Müstakimzâde Süleyman Saddeddin'in hayatı hakkındaki bilgilerden oluşmaktadır. İkinci bölümde ise Tuhfe-i Hattâtîn de geçen hat sanatıyla ilgili 213 adet söz, deyim ve terimin eserde geçtiği cümle ile birlikte çevirisi ve anlamlan yer almaktadır. Bu terimler içersinde; yazı çeşitleri, malzemeler, yazının eğitimiyle ve hattatın öğrencilik dönemiyle ilgili terimler, imza atma, yazı tashihi ve daha pek çok konular yer almaktadır. Açıklamalarını yapmış olduğumuz bu kavramlar alt başlıklarına göre değil, alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir. Tuhfe-i Hattatın isimli eseri, hat sanatı söz, deyim ve terimleri açısından taradık. Dileğimiz, bundan sonra diğer önemli kaynakların da incelenenip ıstılah konusuna katkıda bulunulması, geleneksel sanatlarımızın geliştirilmesi için daha zengin araştırmaların yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is based on the work of art that is a very important reference in Traditional Calligraphic Art. Tuhfe-i Hattatin has been written by examining more than 170 different calligraphic studies. The first chapter consists of the introduction of Tuhfe-i Hattatin, the references used for the work, the progressing the work in time, the Arts that take place in the work and the biography of the Author Müstakimzade Süleyman Saadeddin. In the Second chapter, the explanations and the translations of the 213 different terms are given with the sentences including these terms. Different kind of calligraphic arts, materials, the education of a calligrapher, the terms concerning the study of the calligrapher, signing, collections of calligraphies and some other topics occur in the thesis. All the terms are arranged by their names alphabetically instead of listing by the subtitles. The work of Art Tuhfe-i Hattatin is investigated on the basis of calligraphic Art terminology. We hope the other important references will be examined as well, new terminological studies will be searched and our traditional arts will be improved with further researches. n