Yakın çift yıldızların ışık eğrisi analizi için 'Nightfall' programının uygulanması
On the application of 'Nightfall' code to obtain light curve solutions of close binary stars
- Tez No: 149825
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM OSMAN SELAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAKIN ÇİFT YILDIZLARIN IŞIK EĞRİSİ ANALİZİ İÇİN“NIGHTFALL”PROGRAMININ UYGULANMASI Mesut YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Yar. Doç. Dr. Selim O. SELAM Bu çalışmada, Wilson-Devinney ışık eğrisi analiz yöntemine benzerliği ile dikkat çeken ve alternatif bir yöntem olarak gösterilen NIGHTFALL ışık eğrisi analiz yönteminin uygulanabilirliği test edilmiştir. Bu amaçla, literatürde daha önce Wilson-Devinney yöntemiyle analiz edilmiş on üç tane örten çift yıldızın ışık eğrisi, NIGHTFALL ışık eğrisi analiz uygulaması ile yeniden analiz edilmiş ve iki yöntem ile elde edilen sonuçlar karşılaştmlmıştır. Ayrıca TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde gözlenen HX UMa değen çift sisteminin ışık eğrisi her iki yöntemle de ilk kez analiz edilmiştir. Her iki uygulama ile elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında ciddi farklılıkların olmadığı görülmüştür. İki uygulama arasında izlenen ufak farklılıkların; kenar kararma ve çekim kararma olgularının ele alınış biçimlerindeki farklılıklardan ve bunun yam sıra, kullanılan model atmosfer yaklaşımı ve sayısal değerlerin yuvarlatma işlemlerinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Sonuç olarak kullanımı kolay ve işlemleri basitleştiren bir kullanıcı arayüzüne sahip olan bu alternatif ışık eğrisi analiz programı, örten çift yıldızların temel fiziksel parametrelerinin belirlenmesi açısından oldukça başarılı bir uygulamadır. Ayrıca daha ileri düzeyli ışık eğrisi analiz yöntemlerine girdi verisi üretme ve ilk denemeleri yapma amacı için emsallerine göre çok daha kullanışlı olanaklar sunmaktadır. 2004, 92 sayfa Anahtar Kelimeler : ışık eğrisi analizi, örten değişen çift yıldızlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ON THE APPLICATION OF“ NIGHTFALL”CODE TO OBTAIN LIGHT CURVE SOLUTIONS OF CLOSE BINARY STARS Mesut YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor : Assistant Professor Dr. Selim O. SELAM In this study the applicability of the NIGHTFALL light curve analysis programme which is resemble to well known Wilson-Devinney code and proposed as an alternative in the literature was tested. With this aim, light curves of thirteen eclipsing binaries which are previously analysed with Wilson-Devinney method were re-analyzed with NIGHTFALL light curve analysis method and the solution results obtained from both methods were compared. Additionally, the light curve of contact binary HX UMa which is obtained in TÜBİTAK National Observatory was also analysed for the first time with NIGHTFALL and Wilson-Devinney codes. It was seen that the analysis results obtained with both solution methods for individual systems are generally in good agreement. It was realized that the difference in the limb and gravity darkening expressions, the used model atmosphere approximations and arithmetic rounding routines are responsible from the observed minor discrepancies between the solutions for a specific system. It is concluded that this easy to use alternative light curve analysis programme which has a very good graphical user interface is a very successful application software to find the basic physical parameters of eclipsing binary stars. Moreover it can be used as input parameter generator for more sophisticated light curve analysis methods and preliminary parameter estimation. 2004, 92 pages Key Words : light curve analysis, eclipsing binary stars