İç Anadolu'da yayılışı gösteren Microtus türlerinin morfolojik ve biyometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of morphologic and biometric characteristic of Microtus species distributed in central Anatolia
- Tez No: 149826
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksel Lisans Tezi İç Anadolu'da Yayılış Gösteren Microtus türlerinin Morfolojik ve Biyometrik özelliklerinin İncelenmesi Derya YAVUZ SAĞLAM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Ensititüsü Biyoloji Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nuri YİĞİT İç Anadolu'dan 19 farklı lokaliteden yakalanan 329 Microtus örneği incelendi ve Microtus socialis, Microtus lydius, Microtus rossiaemeridionalis, Microtus dogramacii ve Microtus anatolicus olmak üzere 5 türün yayılış yaptığı saptandı. Bu türlerden M. socialis içinde iki farklı renk formu saptandı. Beş türün biyometrik karakterleri kullanılarak yapılan Khi-kare testinde; analiz edilen 19 karakter ölçüsü ve ağırlıkta istatistik olarak önemli bir farklılık bulunmadı. Ancak Khi kare test sonuçlarının tersine, 5 türün iç ve dış karakter ölçülerinin ikili gruplar halinde t- testi ile yapılan karşılaştırmasında önemli farklılıklar saptandı. Bu bulgulara göre; Microtus alt cinsine dahil edilen M. rossieameridionalis, Sümeriomys alt cinsi türleri olan M. socialis, M. dogramacii ve M. anatolicus biyometrik olarak önemli farklılıklar göstermektedir. Sümeriomys alt cinsi içinde de M. lydius diğer türlerden biyometrik olarak oldukça farklıdır. Bu alt cins içinde en fazla benzerlik M. socialis ve M. dogramacii arasında saptanmıştır. Ayrıca biyometrik karakterlerle oluşturulan UPGMA kümesinde, M. lydius 'un en farklılaşmış tür, M. socialis ve M. anatolicus1 un ise birbirine en yakın tür olduğu saptandı. 2004, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Microtus, morfoloji, Biyometri, İç Anadolu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Investigations of Morphologic and Bioraetric Characteristics of Microtus species Distributed in Central Anatolia Derya YAVUZ SA?LAM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biyology Supervisor: Prof. Dr. Nuri Yİ?İT Three hundred twenty nine Microtus specimens from 19 different localities were examined, and it was determined that Microtus socialis, Microtus lydius, Microtus rossiaemeridionalis, Microtus dogramacii and Microtus anatoliscus are distributed in Central Anatolia.Two different color patterns were determined in M. socialis. According to Khi square test performed by biometric charatersitics of five species, there was no statistical difference (p>0,05) among weight and measurements of five species. In contrast to Khi square test results, external and cranial measurements of five species were analyzed by t- test as pair- wise groups and it was determined significant differences among species. According to these results, M. rossieameridionalis belongs to subgenus Sumeriomys showed important biometric differences than M. socialis, M. lydius, M. dogramacii, M. anatolicus which are the members of the subgenus Microtus. M. lydius was loud to be the most biometrically diverged species among other species of subgenus Microtus. The highest similarity was found between M. socialis and M. dogramacii in Sumeriomys subgenus. According to UPGMA cluster performed by biometric charactersitics except for weights, M. lydius appeared to be the most diverged species. But M. socialis and M. anatolicus established a clade with high similarity. 2004, 67 pages KEY WORDS: Microtus spp, morphology, biometry, Central Anatolia 11