Ligulosis hastalığının Mogan gölünde (Ankara) yaşayan kadife balığının (Tinca tinca L., 1758) büyüme özeliklerinin etkisi
The effects of ligulosis on the growth features of the tench of the tench (Tinca tinca L., 1758) inhabiting lake Mogan (Ankara)
- Tez No: 149829
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİGULOSİS HASTALIĞININ MOGAN GÖLÜ 'NDE (ANKARA) YAŞAYAN KADİFE BALIĞININ (Tinca tınca L.,1758) BÜYÜME ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Mehmet Borga ERGÖNÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ahmet ALTINDAĞ Bu çalışmada Mogan Gölü'nden yakalanan Tinca Unca (L., 1758) bireyleri Ligula intestinalis plerocercoidleri yönünden incelenmiş ve plerocercoid taşıyan ve taşımayan bireyler için yaş kompozisyonu, büyüme, yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy- ağırlık gibi büyüme özellikleri incelenmiştir. İncelenen tüm örneklerin I - VII yaşlar arasında dağılım gösterdiği saptanmıştır. Parazitli balıkların en fazla IV ve V yaş grubunda yığılım gösterdiği bulunmuştur. Parazitsiz balıklar için b değeri 3,0138, parazitli balıklarda ise 2,7450 olarak bulunmuştur. Prevalans değerinin ortalama % 40,07 olduğu ve II yaş grubundaki balıklarda minimum olduğu saptanmıştır. 2004, 83 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Tinca tinca, Ligula intestinalis, büyüme, parazit, prevalans
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS of LIGULOSIS on THE GROWTH FEATURES of THE TENCH {Tinea tinea L.,1758) INHABITING LAKE MOGAN (ANKARA) Mehmet Borga ERGÖNÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc.Prof. Dr. Ahmet ALTINDA? In this study, the tench {Tinea tinea L.,1758) captured from Lake Mogan, were examined for the presence of the plerocercoids of Ligula intestinalis and the growth parametres such as age composition, growth, age-length, age-weight and weight-length relationship were calculated seperately for both parasitized and non-parasitized fish. It was observed that the whole fish sample was between I and VII age groups and it was also found that most of parasitized fish belong to the IV and V age groups. The value b, calculated for parasitized fish was 2,7490 and 3,0138 for non-parasitized counterparts. The mean prevalance was 40,07 % for the whole sample and the lowest prevalance was obtained from the fish belong to the age group n. 2004, 83 pages KEY WORDS : Tinea tinea, Ligula intestinalis, growth, parasite, prevalance