Eskişehir koşullarında geliştirilen aspir (Carthamus tinctorius L.) hatlarında verim kriterlerinin belirlenmesi
Determination of yield characters of some safflower (Carthamus tinctorius L.) liner under Eskişehir conditions
- Tez No: 149831
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ESKİŞEHİR KOŞULLARINDA GELİŞTİRİLEN ASPİR (Carthamus tinctorius L.) HATLARINDA VERİM KRİTERLERİNİN BELİRLENMESİ Ferda ÇELİKOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Nilgün BAYRAKTAR Bu araştırma 2002-2003 yıllarında Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü deneme tarlasında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü aspir ıslah programında kullanılan ileri kademe hatlar ve standart çeşitlerin verim ve verim öğeleri ile kalite özellikleri bakımından karşüaştınlmasıdır. Bu amaçla, 46 hat ve 3 standart çeşit (Yenice“5-38”, Dinçer“5-158”, 5-154) kullanılmış ve araştırma latis deneme desenine göre 3 tekrarlamak olarak yürütülmüştür. Aspir bitkisi için ekonomik öneme sahip, tane verimi ve yağ oranı gibi ele alınan tüm karakterler bakımından hat ve çeşitler arasında istatistiki düzeyde önemli farklar ortaya çıkmıştır. Çalışmada ortalama değerler bakımından en yüksek tane verimlerini sırasıyla; 5-62- 1(339.65 kg/da), 5-118x5-154 (324.41 kg/da), 584 (313.15 kg/da), 5-62x5-127 (312.48 kg/da), nolu hatlar vermiştir. Yağ oranlan bakımından ise 5-243 (% 39.79), 5-198 (% 38.33), 5-232 ( %37.40), 5-102 (% 37.04) şeklindedir. Tane verimi arttıkça yağ oranlarında azalma gözlenmekle birlikte, 5-243 (287.96 kg/da, %39.79), 5-60 x 5-154.2 ( 289.30 kg/da, % 36.26), 5-10x5-154.2 (289.81 kg/da, %34.37), 5-62x5-127 (312.48 kg/da, %33.86) nolu hatlar her iki özellik bakımından da üstün değerleri vermişlerdir. Bu sonuçlar, aynı zamanda hem verim hem de yağ oram gibi kalite özellikleri bakımından istenen düzeyde değerlere sahip hatların seleksiyonunun mümkün olacağını göstermektedir. Böylece aspir ıslatıcıları çiftçi ve sanayici açısından tercih edilecek çeşitleri geliştirebileceklerdir. 2004, 69 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Aspir, verim, verim öğeleri, yağ oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF YIELD CHARACTERS OF SOME SAFFLOWER (Carthamus tinctorius L.) LİNER UNDER ESKİŞEHİR CONDITIONS 1-crduÇELİK.O?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Nilgün BAYRAKTAR This research was conducted at Anadolu agricultural Research Institute, Eskişehir, in 2002- 2003 growing season. Objectives were to compare yield, yield components and quality characteristics of safllower advanced breeding lines and varieties, which are currently used in Eskişehir Agricultural Research Institute's safllower breeding program. With this aim, we used 46 advanced lines and 3 standard varieties (Yenice 5-38, Dincer 5-118 and 5-154). Experiments were planted in latis design with 3 replications. Statistically significant differences were found among the lines for all characters studied, including those of economically important ones such as seed yield and oil content. The highest seed yields were obtained from lines 5-62-1(339.65 kg/da), 5-118x5-154 (324.41 kg/da), 584 (313.15 kg/da), 5-62x5-127 (312.48 kg/da), while the lines 5-243 (% 39.79), 5-198 (% 38.33), 5-232 ( %37.40) and 5-102 (% 37.04) had the highest oil contents, respectively. Although there was a negative correlation between seed yield and oil content, lines 5-243 (287.96 kg/da, %39.79), 5-60 x 5-154.2 ( 289.30 kg/da, % 36.26), 5-10x5-154.2 (289.81 kg/da, %34.37), 5- 62x5-127 (3 12.48 kg/da, %33.86) had high values for both characters. According to results of this research, it is possible to select lines that have improved quality characters such as oil content and acceptable seed yield at the same time. This would allow breeders to develop lines desirable for both farmers and traders.