Prefabrike konut yapılarında göçme yükü hesabı
Calculation of collapse load in precast concrete dwelling house structures
  1. Tez No: 149887
  2. Yazar: PERİHAN EFE KARAKULAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SACİT OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET PREFABRİKE KONUT YAPILARINDA GÖÇME YÜKÜ HESABI Perihan (Karakulak) EFE Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Doktora Tezi / Tez Danışmanı : Prof.Dr.Sacit OĞUZ) Balıkesir, 2004 Prefabrike betonarme çerçeve yapıların birleşim noktalarında, bir miktar dönmenin olduğu bilmen bir gerçektir. Birleşim noktalarındaki dönmeler, birleşimlerin elastik dönme redörlerine bağlı olarak bu kesitlerin tam ankastre olarak taşıyabileceği momentin bir miktar azalmasına neden olurlar. Bu tür yapıların analizleri yapılırken, birleşimlerdeki dönmeler nedeni ile oluşan moment taşıma kapasite kayıpları göz önüne alınarak hesap yapılırsa, yapının daha küçük bir yük ile göçeceği söylenebilir. Bu çalışmada prefabrike betonarme çerçeve ile teşkil edilen konut yapılarının göçme yükü parametrelerine bağlı olarak, göçme yüklerinin belirlenmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır. Çalışmada öncelikle kiriş-kolon elemanların birleşiminden teşkil edilmiş prefabrike betonarme çerçeve yapılardaki yan-rijit birleşimlere ait birleşimin dönme redörleri konusunda araştırmalar yapılmıştır. Daha sonra birleşimlerin dönme redörlerine bağlı olarak, birleşim noktalarındaki moment taşıma kapasite kayıplarının göz önüne alındığı bir hesap tarzı geliştirilerek, yan-rijit birleşimli prefabrike betonarme çerçeve yapıların göçme yükü parametresi belirlenmiş ve aynı tipteki kesitlerden teşkil edilmiş monolitik çerçeve yapıların göçme yükü parametresi ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca tam rijit birleşimli monolitik çerçeve yapılar ile yan-rijit birleşimli prefabrike betonarme çerçeve yapılann taşıma kapasiteleri karşılaştmlmıştır. Son olarak birleşimlerin dönme redörlerine bağlı olarak değişen, farklı taşıma kayıplanmn göz önüne alındığı prefabrike betonarme çerçeveler için çözümler yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: göçme yükü / yan-rijit birleşim / dönme redörü / prefabrike betonarme çerçeve / moment taşıma kapasite kaybı u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CALCULATION OF COLLAPSE LOAD IN PRECAST CONCRETE DWELLING HOUSE STRUCTURES Perihan (Karakulak) EFE Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (Ph. D. Thesis / Supervisor: Prof.Dr.Sacit O?UZ) Balıkesir, 2004 It is a known fact that small rotations exist in connection regions of precast concrete frame structures. Depending on elastic rotation modules of connections, the rotations in connection regions cause small decrease of moment in the sections of connection regions can carry as rigid connection. In analysing this kind of structures, if the calculations is done taking notice of moment carrying capacity losts occured by rotations in connection regions, it can be said the structure will collapse with a smaller load. In this study, depending on collapse load parameters, the collapse load was investigated in dwelling house structures formed by precast concrete frames. Firstly, investigations were made on the elastic rotation modulus of semi-rigid connections in precast concrete frame structures formed by beam-to-column connections. Then, the collapse load parameter of precast concrete frame structures with semi-rigid connection was determined by improving a calculation type by taking notice of moment carrying capacity losts that depend on rotation modules of connections and the collapse load parameter of monolitic frame structure with the same sections and the collapse load parameter of precast concrete frame structure were compared with each other. In addition, carrying capasity losts were compared with monolitic frame structure with rigid connections and precast concrete frame structure with semi-rigid connections. Finally, solutions for precast concrete frames were done according to different carrying capasity losts varying by rotation modules of connections and the results were evaluated. KEY WORDS: collapse load / semi-rigid connections / rotation modules / precast concrete frame / moment carrying capasity lost in